Afte bucale

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de pekenita cu 13 ani in urma.

Buna ziua.De ceva timp am o problema care persista.Am facut tratament,dar nici un rezultat.Pentru inceput mi`au aparut niste afte bucale la baza limbii.Am crezut ca este o posibila alergie la capsuni.Nu am mai consumat.Am folosit glicerina boraxata,iar pentru moment mi`au disparut.Apoi la scurt timp au reaparut.Am fost la medicul de familie mi`a dat un sprei si pastile,dar nu au avut nici un efect.A trecut ceva timp si parca problema se agraveaza.De mai mult de o saptamana mi s`a inflamat gingia si mi`a aparut o umflatura atat la gingie ,cat si pe obraz in interior,iar aftele s`au extins si pe gat.Am fost si am facut un exudat atat faringian ,cat si nazal,dar inca nu mi`au sosit rezultatel.Ma doare foarte tare,si as vrea sa stiu ce`mi recomandati??

Raspunsuri (3)

o mama

acum 13 ani

Pana iti vine rezultatul poti sa-ti clatesti gura cu un amestec de apa cu bicarbonat de sodiu. Stiu ca in farmacii exista o solutie speciala pt afte bucale. O foloseam cand aveam copiii mici. Dar trebuie sa infasori pe un deget un pansament steril, sa-l inmoi bine in acea solutie si sa stergi toata gura pana sangereaza aproape( apasat adica), chiar daca doare.

Sheila

acum 13 ani

Incearca acest produs //sfatulmedicului.ro/medicamente/urgo-afte_17036
Este cam scump, eu l-am incercat la stomatolog si chiar da rezultate. Mai poti folosi tinctura de propolis, aceasta cam ustura dar dupa cateva aplicari trece.
Daca tot apar si dispar aceste afte, ar fi bine, daca nu iti iese nimic la aceste analize, sa faci cateva si la sange

Farkas Gall Szabolcs

acum 9 ani

Buna,

Eu am incercat multe metode de a scapa de aftele bucale si pana la urma am gasit una care nu actioneaza instant dar previne aftele bucale. Mai multe informatii poti citi aici: http://remediiaftebucale.blogspot.ro/