afte bucale la copii

Afectiunile cavitatii bucale Afte

Postata de gabyy25 cu 13 ani in urma.

buna ziua!am un baietel de 1 an si o luna,de o saptamana ap0roape i-au iesit afte in gurita,stiu ca sunt afte pt ca am fost la medic,mi-a dat glicerina boraxata cu stamicin sa ii pun ii gurita dar nici o ameliorare.imi refuza mancarea,laptele,ceaiul ,nu stiu ca sa mai fac ii dau sa manance fortat.ce ma sfatuiti?am mai fost cineva ii situatia asta?multumesc

Raspunsuri (10)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Acesta este tratamentul, trebuie perseverenta si aplicat si seara la culcare. Astele treneaza si mai si revin

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Completez : supraveghiati copilul sa nu-si mai puna degetele in gura sau jucarii.

claudia

acum 10 ani

refuz sa cred ca un medic face greseli de ortografie! asa sa fie oare? :(

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

gabyy25

acum 13 ani

multumesc domnule dr.emil otesteanu.multa sanatate!doamne ajuta!

parerea mea

acum 13 ani

Si adultii indura greu, dar un copil! Incercati sa le observati din timp, stergeti mucusul si tamponati cu tinctura de propolis, daca se poate. Mai e si un vaccin; DIFLUCAN, dar intrebati medicul pentru toate. Igiena locala, cu o apa de gura buna, poate impiedica dezvoltarea aftelor.

anonim

acum 13 ani

anonim:De 3 saptamaniu ma doare si ma ustura in partea stanga a cavitatii bucale in interiorul gurii spre omulet pana acum ma-am tratat cu CORSODYL,SOLUTIE CONTRA AFTELOR ,ACICLOVIR 200 mg .
GLICERINA BORAXATA iar ameliorarea este mica cand pun solutie contra aftelor ma ustura ingrozitor si ma linistesc putin dupa ce am luat o tableta de ACICLOVIR VA ROG SA RECOMANDATI CE AS PUTEA SA FAC .

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Daca ceasta conduita nu da rezultate si nici ceea ce va recomanda cei ce practica medicina complimentara "homeopatia" va recomand si un consult la stomatologie ,caci si d-lor se confrnta cu afectiuni ale cavitatii buco-dentare. Colaborarea intre mai multi factori este totdeauna in folosul pacientului.

anonim

acum 13 ani

Buna ziua! De cateva saptamani am descoperit ca am afte langa amigdala si omulet si medicul mi-a recomandat sa iau corsodyl, solutie contra aftelor , aciclovir si glicerina boraxata nu mi-a trecut numai cand am luat aciclovir care imi calma durerea pentru putin timp va rog sa imi recomandati ce sa iau.

cipriana

acum 10 ani

buna ziu am un baietel de 1an are afte bucale a folosit tote glicerinele posibile nu ii trece cu nimic ce pot face datimi un sfat