Afectiune bucala

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de Ginuta cu 14 ani in urma.

Am o fetita de 10 ani.Joi seara adica pe 7.01.2010 a avut febra, si in gura in spatele dintilor incisivi centrali mi-a aratat o excrescenta , am zis ca a mancat ceva si si-a iritat pielea de acolo. A doua zi pe data de 8.01.2010 avea in spatele dintilor de la un capat la altul in partea superioara ca niste excrescente cu cap galben foarte dureroase , pielea era rosie iar gingia umflata de un rosu aprins, apoi i-a aparut si pe limba si buze ca niste afte ,dureroase si ele .Intrebarea mea este: Ce poate fi? ce tratament sa ia? Este molipsitor?
Multumesc.

Raspunsuri (2)

Sheila

acum 14 ani

Este posibil sa fie ceva de la stomac sau depinde ce a mancat.Incearca cu glicerina.Eu pentru afte folosesc tinctura de propolis dar ustura f tare

marian s.

acum 14 ani

de mai mult de un an ma trezesc dimineata cu sange in gura, nu mult dar suficient sa dea ceea ce se cheama "limba incarcata" -Precizezca am luat cca 2 ani tromboas dar l-am lasat pentru ca imi agrava sangerarea. Sa fie de la gingii? Precizez ca am 58 de ani.
Cu multumiri,
marian s.