sterilet mirena

Afectiuni uterine

Postata de michela pinerolo cu 12 ani in urma.

am sterilet mirena de 6 luni.de atunci am dureri abdominale permanente(amplificate la raportul sexual)si cistite frecvente care recidiveaza dupa tratament.din analize reiese negativ bacteriologic.doctorul urolog spune ca sintomele sint din cauza steriletului.este posibil?si ce trebuie sa fac?

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Medicul ginecolog ce spune?

Dr. Gheorghe Gica

acum 12 ani

Steriletul mirena scade riscul de infectii genitale. Daca se exclud ale cauze ale infectiilor urinare repetate se poate spune ca e din cauza steriletului. Trebuie sa faceti un consult ginecologic. www.ginecolife.ro

LILIA

acum 8 ani

Am si eu aceeas problema.Am intrebat citevai cunoscute care poarta acelas sterilet Mirena si mea zis ca trebuie sa astept 6 luni apoi se va regula.Mai am 10 zile pina la inplinirea a 6 luna dar am ciclul a treia saptamina si dureri .Mai astept putin si imi eau RDV la medic ca am desconfort in mai multe puncte de vedere.

monica154

acum 6 ani

Sunt la al treilea sterilet, am 49 de ani si am fost cred, compatibila de la inceput cu el.
M-a scapat de durerile cumplite ce le aveam la fiecare ciclu,disconfort si cheaguri.Merg anual la control si fac testul Papanicolau. Pana acum pot spune ca sunt multumita.Dupa fiecare aplicare a steriletului, doctorita mi-a verificat pozitionarea ecografic si am luat o saptamana antibiotice dupa care am urmat pasi de igiena clara;nu ma spal cu p***ai frumos mirositoare ci cu Betadine.Atentie! Mirena exista acum si in varianta mai ieftina ungureasca, eu am pus varianta mai scumpa, originala .