Sindrom algic toracic?

Afectiuni si tulburari cardiovasculare Afectiuni ale sanilor Durere trecatoare Nevralgie
+1
Vezi toate grupurile

Postata de Vicky112 cu 6 ani in urma.

Pe 30.10.2017 am ajuns spitalul de urgente deoarece nu mai suportam durerea in partea stanga a toracelui .. Diagnosticul primit a fost "Sindrom algic toracic". Mi s`a facut un EKG, tensiune, analize de sange.Tratamentul recomandat a fost "Vimovo capsule". Precizez cu nu am alte probleme de sanatate, am 27 ani, pe atunci eram fumatoare, insa de 3 saptamani nu mai fumez. Durerea a disparut in urma tratamentului. Dar de aseara m`am confruntat iar cu aceiasi problema. Ma doare rau in partea stanga .. am fost la farmacie si am luat din nou acele pastilute... Acum intrebarea mea este: stie cineva cauza durerii ? sau la ce medic ar trebui sa merg pentru mai multe investigatii ? La urgente nu mi s`a explicat cauza exacta a durerii... Tinand cont ca EKG`ul si analizele au iesit in regula.. insa doamna de la farmacie a zis ca este foarte posibil sa fie de la stres .. intradevar am fost stresata in perioada aia, si ieri am avut o zi foarte p***a, m`am consumat.. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Durerea este situata sub sanul stang, se intensifica cand stau pe spate, sau pe partea stanga, in acel moment iradiaza pe spate, si in bratul stang. Nu are legatura cu respiratia, respir normal, nu am palpitatii sau ceva de genul.. Doar simt ca un junghi.. Multumesc !

Raspunsuri (4)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Cardiopatia-ischemica-si-Infarctul-miocardic/durerile-toracice_941

Utilizator11551278449

acum 5 ani

Am aceasi problema ... ai reușit sa scapi de Ea ?

Utilizator11633472643

acum 2 ani

Buna, la fel am patit.Din luna mai am dureri de serb stanga. Acum o luna am luat Vimovo 10 zile si inca iau magnerot.Dupa aproximativ o luna au aparut iar durerile.Eu am fost si la reumatolog si in afara de cateva probleme la coloana (in urma RMN nu reies).
Ati aflat cauza?
Multumesc

MembruMobileApp304529

acum un an

Aceeași situație și eu