De ce dupa efortul fizic de la sala imi creste pulsul si sunt ametit ?

Afectiuni si tulburari cardiovasculare

Postata de Utilizator21616877387 cu 3 ani in urma.

La 40 min. dupa sala, am simtit ca ametesc , ca lesin , o presiune puternica la cap , gura uscata , dintii mai inclestati si un puls de 109.Sunt tanar ( 22 ani)am fost la cardeologie si mi-a spus ca e totul bine.Am mai patit odata si am chemat SMURDUL si mi-a dat un Captoprim sub limba.Am luat si in acest caz si am inceput sa imi revin.Totusi si a doua zi mai simteam o presiune la cap.Oare care ar putea fi motivul?ce analize sa fac si la ce medici sa merg?

Raspunsuri (7)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul de familie. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/atac-de-panica-sau-atac-de-cordi-cum-se-face-corect-diferenta_15796

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 3 ani

Buna ziua,

Discutati despre toate aceste simptome cu medicul generalist (de familie), posibil sa va dea un set de analize de sange de realizat pentru a exclude, de exemplu - anemia, daca considera necesar, o sa va trimita si la alti speciasti (endocrinolog, neurolog etc.).
Daca rezultatele medicale sunt in regula, atunci aceste simptome sunt cauzate de o afectiune pe fond psihic, ca de exemplu anxietatea. Despre aceste concluzii veti discuta tot cu medicul de familie.

Toate cele bune!

Utilizator11623677745

acum 2 ani

Inclestarea dintilor si pulsul ridicat pot fi semne ale lipsei de calciu si magneziu. Incearca o cura de minerale si vezi cum te simti!

Utilizator11631883179

acum 2 ani

Salut, am pățit la fel și eu. Eu chiar am lesinat după antrenament când eream in vestiar. Am simțit un disconfort in partea de sus a abdomenului după care am început sa ma simt foarte rău și am lesinat. M-au luat la spital și am stat 4 zile în spital, și în final nu mi-au găsit nimic. A trecut un an de atunci și în ultimele săptămâni am început sa simt simtomele zilnic.... coșmar. Nu știu ce sa mai fac

Stefan Adrian

acum un an

De la ce sunt aceste simptome? Toata lumea o pune pe seama anxietatii si a atacurilor de panica sau a stresului. Mi e greu sa cred ca acestea ar fi cauza.

Utilizator11702997305

acum 4 luni

Asta e raspunsul frate.Tu te agiti crezand ca patesti ceva rau

Utilizator11702997305

acum 4 luni

Pleaca de la creier