Dureri la defecatie?

Afectiuni tromboembolice Hemoroizi Fisura anala si fistula

Postata de cu 2 ani in urma.

Buna dimineata ! Am tinut o dieta bazata doar pe proteine in urma cu doua luni , pe parcursul dietei m am luptat cu constipatia , “ rezolc***a o “ cu ceaiuri laxative … in urma cu 5 zile am avut doua scaune cu durere ( ex : sambata si duminica ) fara sangerari , am ramas cu durei asa ca am luat Procto-Glyvenol unguent , am administrat atat interior cat si exterior, fara efect de calmare inainte de defecatie ( mentionez , durerea este foarte mare in momentul in care incepe procesul de defecatie , pe urma este o jena a locului , dar suportabila ) … de luni durerea inainte de defecatie a crescut si au aparut sangerari doar dupa terminarea procesului , nu inainte , nu dupa … am apelat la supozitoare calmante RepaHerb , m au calmat pe moment , am folosit unguent cu galbenele , compresa cu usturoi si ibuprofen , dar marti la urmatorul scaun am avut aceeasi problema , inceputul procesului de defecatie , ingrijorator de durerors , marti seara am baut ceai cu senna , gandindu ma ca ies mai usor , dar miercuri dimineata m am confruntat tot cu aceeasi problema de dimineata. Am fost la farmacie si mi s a dat Detralex , unguent Hemorzon, unguent Proctinum , vitamina C max ( dizolvabila ) , sambata am programare la clinica Proctoline , tin sa mentionez ca sufar de tromboza venoasa profunda si iau anticoagulant in fiecare zi pe tot parcusul vietii , + nu mai tin dieta si mi am adaugat in alimentatie : fructe, legume , iaurt in care adaug seminte de chia precum si alte fibre … doresc a stii daca s a confruntrat cineva cu vreo problema de genul , ce poate fi sau cat timp dureaza vindecarea … ? Pentru ca sunt obisnuita sa am un scaun in fiecare zi , dar durerile ma inspaimanta …

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/constipatia-la-adulti_574