vaccin

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de fan.ro cu 12 ani in urma.

Mi s-a recomandat la copil (8 ani) un vaccin Pneumo 23,dar cred ca la mai facut o data recomandat de alt medic.Avea 4 ani.Se poate face vaccinul inainte de a trece 5 ani?

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Mai ales ca nici nu stiti sigur ca l-a mai facut in urma cu 4 ai , se poate face . Sanatate

TataNicu

acum 12 ani

Vaccinul Pneumo23 nu se face intr-o singura inoculare, cel mai probabil este ca doza recomandata sa fie un rapel.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

intradevar, daca nu exista nici o inregistrare prin nici un document (nici macar la medicul de familie) a faptului ca a facut vaccinul acesta si nu va aduceti aminte sa il fi facut, in functie de starea de sanatate si situatia prezenta este recomandat sa faceti acest vaccin.
totusi, dupa cum scrie si in prospect, revaccinarea nu se administreaza mai devreme de 5 ani de la prima vaccinare, exceptie facand persoanele foarte expuse riscului de imbolnavire sau subiectii care urmeaza un tratament cu imunosupresoare.
prospectul poate fi gasit si pe acest site: //sfatulmedicului.ro/medicamente/pneumo-23-susp-inj_10511

va urez o zi buna