urgent

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de evelin20 cu 13 ani in urma.

copilasul meu urmeaza sa i se faca anestezie generala pt extractia dintilor de lapte insa este racit ii curge nasu este periculos il poate asta afecta?

Raspunsuri (8)

Adrienne

acum 13 ani

Cati ani are copilul ? Este chiar atat de mic incat nu poate sta pe scaunul dentistului ? sa vorbesti cu el, sa inteleaga despre ce este vorba ?Dintii de lapte nu au radacini, se pot scoate folosind un spay cu anestezic. Nu simte durere. Am trecut cu copiii , cand erau mici, prin aceasta situatie . Mai vorbeste cu medicul .

evelin20

acum 13 ani

are 3 ani jumate

ANia

acum 13 ani

Anestezie generala pt extragerea dintisorilor de lapte?????
Esti sigura???
E prima oara cand aud asa ceva!!

evelin20

acum 13 ani

da noi stam in londra iar aici asa se face

Marcela Elena127225

acum 13 ani

Pai de ce sa-i extraga ca de abia iau crescut?are vreo boala?dintii cad singuri in jurul virstei de 5-6 ani,si ii creste dentiria definitiva.Ai grija ce faci,mai afla parerea si altor medici.

evelin20

acum 13 ani

are dintii cariati sau rupt de la gingiie

Iuli

acum 13 ani

Faptul ca se face in Londra nu inseamna ca e si bine... uneori medicina din vest mai face si exces de zel... Mai consultati-va eventual si cu un medic din tara daca aveti posibilitatea.

Simona

acum 13 ani

Anestezie generala pentru extragerea dintilor??? Cred ca doctorul respectiv isi bate joc de voi, sincer... In primul rand anestezia generala nu este de preferat nici macar pentru adulti, decat in cazuri extreme.
Din cate am auzit, anestezia generala ataca intr-o oarecare masura sistemul nervos, asa ca daca se poate evita, ar fi de preferat sa se evite (bineinteles, la operatiile grave este nevoie de asa ceva, dar scuza-ma, o extractie a dintisorilor de lapte nici pe departe nu explica folosirea anesteziei generale).

Mai din popor, se spune ca orice anestezie generala scurteaza viata omului cu 10 ani (bineinteles, nu trebuie luata asta ad literam, dar oricum, trebuie avut in vedere ca aceasta metoda nu este prea bine pentru organism).