unasyn de 250 si ceclor de 250

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de Florentina-Adriana cu 11 ani in urma.

cati ml si la cat timp trebuie administrat unasyn fetitei mele de 6 ani . i-a recomandat doctorul ca e racita dar s-a pierdut cutia pe care scria cat trebuie sa-i dau si la cat timp. si baietelului meu in varsta de 2 ani ma intereseaza la cat timp trebuie dat ceclorul si cati ml? va multumesc

Raspunsuri (2)

Dr.Naturopat

acum 11 ani

Unasyn 250mg,Doza pentru cele mai multe infectii la copii cu greutate sub 30 kg este de 25-50 mg/kg corp/zi in doua prize, in functie de gravitatea infectiei si de aprecierea medicului. Pentru copii in greutate de 30 kg sau peste, se administreaza doza obisnuita pentru adult.Tratamentul se continua, de obicei, inca 48 de ore dupa disparitia febrei si a celorlalte semne de boala. Tratamentul se aplica, in mod obisnuit, 5-14 zile, dar perioada poate fi prelungita daca este necesar.

Ceclor250, copii intre 1-5 ani,o lingurita de 5 ml,cefaclor 125 mg/5ml, de 3 ori pe zi ,la intervale regulate de 8 ore.

cristina

acum 11 ani

la un copil de 3 ani 12 kg. cati ml trebuiesc administrati la unasym..? Multumesc