umidificator

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de geogeo1985 cu 8 ani in urma.

Buna ziua,ma numesc Geo si am un baietel de 7 saptamani, care de cateva a zile este internat cu sotia pt o pneumonie, cand se va externa este indicat sa folosesc un aparat pt umidificare a aerului pe sezon de iarna tinand cont ca incalzirea din casa este pe baza soba cu lemme ?va multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 8 ani

In principiu , folosirea unui Umiditor de aer in camera bebelui,trbuie folosit numai daca se respecta multe reguli de functionare ,incepand chiar de la raporul dntre dimensiunile camerei si tipul aparatului ; daca totusi ,la externarea din spital, medicul curant ( care va cunoaste conditiile camerei de locuit a bebelui),va va recomanda umidificator de aer special pentru bebelusi ( aparate care se folosesc, dar nu in mod curent ) ;
Majoritatea folosesc , sezonier , cu rezultate foarte bune, mentinerea unei umiditati constante ,a camerei, prin evaporarea apei din vasele cu apa rece , asezate asupra surselor de incalzire ( indiferent daca aestea sunt calorifere sau soba cu incalzire cu lemne ) fiind si utile si mai economicoase. In camera bebelui nu se spala si nu se intind rufe la uscat;
Indiferent de procedeul folosit, camera trebuie aerisita repetat .
Sanatate

MembruMobileAppCatalinlupescu1

acum 7 ani

Nu este bun nici umidificatorul.. noi avem și am dat și o grămadă de bani dar nu face fata.