tuse

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de membru277113 cu 9 ani in urma.

Buna ziua,
Am un baietel de 4 ani si 11 luni.In luna mai a fost racit, l-am tratat cu antibiotic, sirop pt tuse, dar a ramas cu o tuse.pediatrul ne-a recomandat exudat faringian si nazal, in urma carora a fost depistat cu stafilococ pathogen nazal. I-am dat ciplox picaturi pt nas 10 zile, singulair, sinupret,astha 15. insa toate acestea nu au avut niciun effect. in continuare are o tuse,ca si cum si-ar regla vocea. L-au vazut doi dr orl, unul a spus ca nu a fost tratat corect si de-asta a ramas cu tusea aceasta si i-a dat cefort 5 zile si prednison, dar nu i le-am dat ca mi-a fost frica si pt ca nu avea febra, iar celalalt dr a spus ca ar fi un tic. ce ma sfatuiti sa fac in continuare, deorece el face tot asa, o tuse ca si cum il deranjeaza ceva in gat, de altfel asta si spune.?

Raspunsuri (10)

Dr. Tamara Marcovici

acum 9 ani

Buna ziua. Va rog sa descrieti tusea: iritativa (seaca) sau productiva; rara, moderata sau frecventa; insotita de raguseala, rinoree, sau alte simptome? survine pe tot parcursul unei zile sau doar ziua, sau doar noaptea, etc.? copilul doarme cu gurita deschisa, sforaie?

membru277113

acum 9 ani

Buna ziua. Tusea se manifesta doar ziua si e ca o reglare a vocii, nici seaca , nici productive, din cand in cand, nu face mereu asa.Dr. orl a spus sa-l duc la psihiatru, dar n-as crede ca e tic. l-am operat de polipi si amigdalite acum 2,5 ani. nu sforaie, respira pe nas...doar ziua se manifesta aceasta tuse. I-am facut analiza la sange pt alergii si nu e allergic.ar trebui testat si pe mana?ar putea fi alergie? multumesc!

Dr. Tamara Marcovici

acum 9 ani

Buna ziua. Copilul pare bine investigat iar alergiile excluse prin test sanguin nu trebuie neaparat reevaluate prin testare cutanata. In cazul in care au fost excluse cauzele medicale ale tusei, poate fi vorba despre un tic. Recomand o evaluare psihologica in vederea precizarii unei eventuale cauze emotionale.
Este important ca micutul sa nu fie expus unor noxe din mediu (praf, fum de tigara, etc) care pot irita caile respiratorii si sa provoace tusea. Toate cele bune!

membru277113

acum 9 ani

va multumesc foarte mult!

Cristina Lupu

acum 9 ani

Buna ziua,

Am o tuse pacatoasa,care m-a terminat.De regula tusesc productiv,dar uneori ma ia cu o tuse seaca,atunci am narile foarte uscate,si am senzatia lipsei de aer,pana in momentul in care incep sa se umezeasca narile si sa expectorez cat de putin.Tin sa precizez ca am avut toxocara ,am fost operata de o sinuzita micotica destul de urata,si au spus dragii domni doctori ca ar fi si un astm alergic,cu toate ca spirometriile au fost ok chiar si cand aveam o tuse non stop.La nios nu era intotdeauna ok,fiind valoare Na mai mare.IN timp tusea a cedat,ba la tratament de reflux,ba la tratament pt toxocara,ba dupa aeriu si singulair,acum de vreo luna si jumatate in urma unei zile de plaja ce sa sf prin insolatie si raceala,ma contrunt cu aceast tuse de care nu mai scap.Am luat antibiotic,o tura de avelox 5 zile,una de zinat tot 5 zile.In continuare tusesc de ma dor mustii abdominali,iar somnul e o veche amintire. Ce as mai putea face,sau ce investigatii.Ultimele analize arata iar eozinofilele f marite 31,4 %,respectiv ,3,85#.

Medic.Fares

acum 9 ani

Buan ziua.Va recomand antibiotic natural cu eficienta similara antibioticelor clasice si fara efecte adverse la dozele recomandate.Biomicin solutie de uleiuri esentiale cate 2 picaturi de 3 ori pe zi intr-o lingurita de sirop Plantusin forte.Se administreaza 10-14 zile.Se poate asocia ceaiul hapciu solubil si inhalatii sau aerosoli cu inhalantul Hapciu.

andreea

acum 9 ani

si eu mam confruntat cu aceiasi problema copilul a tusit 3 luni incontinu dupa multe medicamte si analize diverse am ajuns la concluzia ca are reflux pe care lam rezolvat cu 10 plicuri de nexium cate unul pe zi

Ianculescu maria

acum 7 ani

Consultați medic homeopat Daniela Busneag un doctor exceptional mi-a vindecat ambii copii de sam bronsic!

MembruMobileApp1481148003

acum 7 ani

Am avut o viroza care ne-a scuturat pe toti din familie vreo 10 zile. Copii au ramas cu o tuse foarte urita de care nu puteam scapa. Am sunat doctorulu de familie si ne-a recomandat inhalatii cu picaturi ***. Ii puneam la desene cu inhalatorul in fata si in citeva zile s-a dus.

AlexaLup

acum 7 ani

Medicul ne-a recomandat inhalatii cu picaturi ***. Sunt bune si eu chiar le prefer mai mult decit siropul, mi se pare mult mai eficiente inhalarile.