tuse

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de loredana andrei cu 10 ani in urma.

Buna ziua! Am un copil de un copil de 2 ani si 4 luni si lam dus la gradinita din martie,a racit iam dat antibiotic si siropuri de tuse si tot nu ia trecut, iam facut radiografie la plamani si a avut pneumonie interstitiala ia dat iar antibiotic si tot nu ia trecut,a tusit pana in prezent tuse uscata iar acum de aproape o saptamana tuseste pana vomita si este tuse productiva si are mucozitatile verzui,am fost iar la medic si ma trimis la orl si ia dat sprei nazal si un sirop,si de fiecare data cand alearga se culca sau se trezeste tuseste pana vomita.Va rog sa imi lasati parerile dvs sau ce pot face in situatia asta?

Raspunsuri (6)

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Buna ziua. Copilasul are toate vaccinurile efectuate, inclusiv impotriva tusei convulsive?
S-au efcetuat si investigatii de laborator? Care este diagnosticul medicului specialist ORL? Astept raspunsurile D-voastra si revin. Toate cele bune!

loredana andrei

acum 10 ani

Are toate vaccinurile facute de catre medic,doar cele gratuite pana la varsta de 1 an.Nu m-ia dat nimeni sa fac nici o analiza desi am cerut sa ai fac dar a refuzat pentru ca este racit. Medicul de la ORL a zis ca nu are nimica si m-ia dat o reteta cu biorinil si un sirop koflet si a zis sa vin la o saptamana inapoi cu el,dar nu este nici o schimbare de cand i-am dat siropul. Multumesc

Dr. Ramona Muresan

acum 10 ani

Buna ziua,
consultati si un medic alergolog, poate fi vorba de un sindrom tusigen prelungit postviroze respiratorii asociat sau nu cu o alergie. Toate cele bune!

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Buna seara. In aceasta situatie, va recomand un consult pediatric de specialitate in vederea actualizarii terapiei. Pot fi de ajutor aerosolii cu Fluimucil +/- alte interventii terapeutice, dar numai la recomandarea specialistului. Evaluarea alergologica o consider utila. Multa sanatate!

loredana andrei

acum 10 ani

va multumesc mult tuturor

MembruMobileApp1481148003

acum 7 ani

DE cit timp nu ii trece? S-a intimplat si la noi cind am mers la gradi sa avem o bronsita prelungita, dar lunga de tot, cam 6 saptamini care ami apoi a ramas doar pe timp de noapte. Am tratat cu ***, l-a ajutat sa expectoreze, e un tratament natursit de asta m-am pregatit sa astept, dar a meritat.