tuse

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de FLORICEL_82 cu 14 ani in urma.

am o fetita de 2 ani si 3 luni. in urma unei viroze a ramas cu o tuse care este cand seaca ,cand productiva.am incercat toate siropurile si nimic.as vrea sa stiu cu ce as mai putea sa incerc.multumesc mult

Raspunsuri (12)

soarele_10

acum 14 ani

Eu am fost cu copilul la un medic homeopat ,ia facut "tabloul”(adica ,dupa o consultatie in care tu ii spui istoricul bolii el iti va stabili ce remediu homeopat sa va recomande) si dupa tratamenul dat de dansul copilul nu a mai avut absolut nimic.
Cred ca ar trebui sa incerci.
Sanatate multa la fetita!

Csara

acum 14 ani

Eu folosesc cu succes, la recomandarea medicului aerosolul cu ser fiziologic si vaporizatorul pentru tuse uscata, mai ales pe timp de iarna, cand aerul este uscat in casa, din cauza caloriferelor pornite. Pe de alta parte, medicul de familie al copilului meu, m-a avertizat ca pe timp de iarna, bebe poate avea mucisori sau tuse productiva datorita alergenilor care isi fac de cap pe parcursul iernii pana la sfarsitul primaverii. Ca atare, in astfel de situatii mi-a recomandat un antialergic (noi am folosit cu succes Ketorf) iar tusea productiva a incetat imediat.

elena

acum 14 ani

Copiilor mei le-a fost prescris medicamentul singulair.Sunt gemeni si au 3 ani si jumatate.Doi medici mi-au spus ca nu au astm si unul singur ia diagnosticat cu astm.Unde sa ma mai duc?

FLORICEL_82

acum 14 ani

am fost cu fetita la orl si mi-a dat singulaire si aerius.nu mi-a zis ca ar avea astm.doamne fereste.mi-a dat de inteles ca ar fi mai mult o alergie.tusea s-a mai rarit,dar tot nu a disparut complet.nici nu stiu unde sa ma mai duc.o gramada de medici,fiecare cu opinia lui.e jale

elena593114434

acum 14 ani

in 4-6 sapatamni acesta tuse ar trebui sa dispara, daca nu atunci ar fi bine sa mergeti sa-i faceti o spirometrie cu test de bronhodilatatie pentru ca este posibil sa fie astm bronsic demascat de aceasta viroza sau poate fi o hiperreactivitate bronsica postvirotica care sa dispara la dministrarea de bronhodilatatoare.

KataD

acum 14 ani

Buna .Am si eu fetita de 1 an si 7 luni si imi tuseste productiv de aproape o luna, nu ai curge nasucul dar dak ai trag cu pompitza ies aposi ,i am dat si eu siropuri Stodal , Eurespal dar tot imi tuseste .
Oare se fie alergie ?
ca am luat o pe cu cele babesti cu sirop de ceapa si degeaba
Poate imi da ti un sfat si mie ...mersik

FLORICEL_82

acum 14 ani

Buna! Am fost cu fetita la inca un medic pediatru si se pare ca l-am nimerit.Mi-a prescris augmentin,singulaire,un inhalant -flixotide,iar pt tuse prospan sirop.este foarte bun.am scapat de tuse,multumim lui dumnezeu in urma tratamentului.inca ii dau singulaire timp de trei luni.in rest e bine.va recomand prospan pt tuse.la mine a dat rezultate.pupici multi si multa sanatate!

FLORICEL_82

acum 14 ani

pt alergie iti recomand sa ii dai aerius,cate o lingurita seara;sau poti claritine,zyrtec

byannca

acum 10 ani

am si eu o fetita de 3 ani si acum 6 luni a fost diagnosticata cu astm bronsic mia dat teatament timp de 3 luni cu aerus salbutamol si montelukast si iam dat aproape 6 luni dupa care mam dus la un specialist si mia zis ca nare astm......are hiperreactivitate bronsica acum ce mai este si asta????!

MembruMobileApp1481148003

acum 7 ani

Eu combat tusea cu ajutorulu aerosolului. De cind am aflat de el tratez cam toate bolile sezonului rece. Pt tuse bag cam 25 ml de picaturi *** cu ser fiziologic. Curata foarte bine si caile respiratorii si nazale.

MembruMobileApp1481148003

acum 7 ani

Ati incercat si *** pe baza de iedera? Este acum si sub forma d epicaturi pe care le puneti in recipientul aparatului de facut inhalatii. Are efect in mai lung timp decit cele artificiale dar in schimb nu are nici o contriandicatii sau reactii adverse,

AlexaLup

acum 7 ani

Incercati sa folositi un umidificator, s-ar putea ca faptul ca e ba uscata ba umeda sa fie din cauza aerului din casa uscat. Din siropuri as vrea sa intreb daca ati incercat *** de care scrie mai sus? E cu adevarat bun drept expectorant.