tuse suparatoare

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de lorysa cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am un baietel de 6 ani si de trei saptamani are o tuse sacaitoare cand seca cand productiva si tot timpul haraie in piept . I-am dat revigrip sirop, sirop de muguri de brad facut in casa, ceaiuri de patlagina ,muguri de brad etc, dupa doua saptamani am fost cu el din nou la control si medicul de familie i-a dat ventolin inhalant, ketof sirop si nasonex spray nazal cu mentiunea ca trebuie sa merg cu el la bucuresti pentru testele de astm.
Crizele de tuse sunt foarte dese noaptea . Ce ma sfatuiti? Multumesc

Raspunsuri (7)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi bine sa va adresati unui medic pediatru, pentru a depista cauzele tusei persistente (bronsita- inflamatiile cailor aeriene ce conduc aerul catre plamani, astm bronsic- tuse frecventa noaptea, se aude un suierat, pneumonie-asociaza febra, frisoane, dureri in piept, larinigita difterica-tuse zgomotoasa ca un latrat) , investigatiile si conduita terapeutica adecvata.

lorysa

acum 12 ani

Ce spital din Bucuresti imi recomandati, suntem din Dambovita. Multumesc din suflet.

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Va recomand Institutul de Pneumologie "M. Nasta" , sectia de Pneumologie copii, str. Lacul Bucura nr. 40, Sectorul 5, Bucuresti
Telefon: 021.450.05.94, 021.450.05.96

BORSAN DUMITRU

acum 8 ani

buna ziua,problema mea dureaza de peste o luna de zile, am o tuse productiva care ma chinueste mai intens noaptea din care cauza nu pot sa dorm.Ceice nu-mi pot explica este ca daca ma culc pe partea dreapta (asa cum dorm deobicei) tuse se accentueaza si aud in ureche tot felul de zgomote(care par ca vin din plamani) insa daca sunt culcat pe partea stanga tusea si zgomotele aproape dispar.Precizez ca nu fac febra dar din cauza tusei simt dureri in ambele parti ale burti. si o greutate in a respira plus o jena in capul pieptului. Varsta mea este de 77 de ani. Am rugamintea de a-mi recomanda un tratament sau orice alta ceva ce ar putea sa ma vindece. Va multumesc
cu stima B D

maria

acum 8 ani

Buna ziua, Am un baietel de 1.6 luni. Ar trebui sa ii punem vaccinul ROR. Acum 5 zile am fost raciti si la recomandarea medicului pentru tusa i-am dat siropul Prospan si siropul de patlagina. In 6 zile am scapat de tusa. nu am facut febra. Intrebarea mea este dupa cat timp de la raceala se poate pune vaccinul? Multumesc.

MembruMobileApp1481148003

acum 7 ani

maria, *** e pe baza de extract de iedera, e naturist. Nu are reactii adevrse. Il folosesc mereu pentru copilasii mei cind au tuse. Totusi cred ca este foarte bine sa consulti un medic.

AlexaLup

acum 7 ani

Eu am folosit *** cind piciul meu facea crize de tuse. La noi a functionat si facea tot episaode de tuse noaptea. Am citit ca e dinc auza pozitiei de somn care ar trebui sa fie sub un unghi de 30 de grade.