Tuse seacă timp de 1lună

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de Alexccccc cu 9 ani in urma.

Bună ziua.

Am 19 ani și acum o lună de zile am fost la spitalul județean și acolo am prins o gripă. În următoarele 3 zile mă simțeam rău treptat până în a 3-a zi când am avut febră 40 iar apoi am început să mă simt bine din nou ,însă tusea nu a dispărut în decursul celor 4/5 săptămâni.

Simt câteodată că îmi ies plămânii afară cât de sever tușesc dar în mare parte tușesc normal,fără secreții și alte mucozități. Simt că mă gâdilă jos în gât mereu și mă face să tușesc . Prea multe medicamente nu am luat,decât parasinus când eram bolnav.

De ce nu îmi trece tusea?Ce problemă poate fii?

Mulțumesc,aștept un răspuns

Raspunsuri (2)

Dr. Ramona Muresan

acum 9 ani

Probabil este o tuse reziduala virozei respiratorii, faceti o spirometrie pt a vedea functia respiratorie. Consultati un medic pneumolog sau alergolog. Sanatate!

Medic.Fares

acum 8 ani

Buna ziua.In situatia descrisa se pot administra cateva remedii naturale cum sunt siropul Plantusin 3-4 linguri pe zi, comprimatele de supt Plantusin si ceaiul P pulmonar 3 cani de ceai pe zi.Multa sanatate!