Tuse puternica

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de electra cu 9 ani in urma.

Buna seara! Am 24 de ani si o problema serioasa cu tusea. La inceput era seaca, acum expectoranta. Am fost la doua spitale diferite din Bucuresti si niciunul nu mi-a dat ceva ca sa-mi treaca! Va rog, ajutati-ma! Indrumati-ma unde sa ma duc! Tusesc de nu mai pot, nimeni nu imi zice nimic!

Raspunsuri (2)

buna

acum 9 ani

Buna, tusea nu e o boala ci doar un mecanism necesar de a elimina corpuri sau mucus din bronchii sau alveolele pulmonare. Daca este expectoranta este mai bine decat daca este seaca si trebuie sa o lasi sa elimine ce trebuie sau sa o ajuti cu remedii naturiste. Medicamentele chimice si antibioticele de regula usuca bronchiile, opreste vindecarea si provoaca des o tuse seaca. Daca ai luat medicamente inainte pt. o raceala nu te mira de unde ai tusea seaca.
Pe plan emotional tusea mai apare ca urmare a unui protest involuntar la ceea ce spune cineva (parinti, partener) si care nu-ti place.

Medic.Fares

acum 9 ani

Buna ziua.Va recomand ca remedii naturale tinctura Biosept, 40 de picaturi de 3 ori pe zi, siropul Plantusin 1 lingura de 3 ori pe zi, ceaiul Plantusin 3 cani de ceai pe zi, si inhalatii cu inhalantul Hapciu 1-2 pe zi, timp de 2 saptamani.Un consult medical naturist poate stabili mai exact un tratament adecvat.