tuse productiva

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de Alice7 cu 12 ani in urma.

Buna ziua.
Am o fetita de 4 ani care tuseste cam de o saptamana.I-am adiministrat 3.5ml eurespal si 5 ml nurofen la 8 ore timp de 4 zile, nu a facut febra deloc, mananca, e vioaie si tusea a devenit productiva.
Ar trebui sa ii dau cumva un sirop expectorant sau mucolitic (ambroxol) si sa renunt la eurespal sau sa il pastrez si pe acesta?
Va multumesc.
Medicul de fam e in concediu si imi amintesc ca dansul imi dadea de obicei nurofen+eurespal+klacid cand tusea fetita si avea febra.
Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Puteti continua,daca spuneti ca tusea a devenit productiva ,aceasta perioada mai dureaza pana mucoasa bronsica se normalizeaza si nu mai secreta.

Alice7

acum 12 ani

multumesc frumos!

MembruMobileApp1481148003

acum 7 ani

Incercati ***, este foarte bun pentru expectoratia sputei, l-am incercat si atunci cind aveam sputa in exces si faceam crize noaptea de sufocare si in scurt timp am scapat, Sanatate!