tuse la bebelusi

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de roxana.111 cu 9 ani in urma.

Buna ziua!beblusul meu in varsta de 10 luni are o tuse seaca de aprox. o sapt..am incercat cu panadol baby dar nu i.a trecut..am auzit ceva de un sirop facut in casa din ceapa si zahar..asi dori sa incerc dar mie frica sa nu inrautatesc situatia..ce ma sfatuiti sa fac?

Raspunsuri (1)

Dr. Tamara Marcovici

acum 9 ani

Buna seara. Panadol baby nu este un medicament antitusiv, ci antipiretic/antalgic (contine paracetamol). Copilul trebuie consultat de catre medicul de familie, pentru a se stabili cauza tusei. In functie de diagnostic va recomanda tratamentul adecvat. Multa sanatate!