tuse la 4 ani

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de simo_blaga cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Baietelul meu de 4 ani a luat raceala de la copiii din grupa lui de gradinita si acum tuseste destul de mult...o tuse cu expectoratie. Ce as putea sa-i dau (un sirop eventual) pentru a-l ajuta?

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Daca expectoreaza deja ,inseamna ca merge spre vindecare,iar tusea din aceasta cauza este ca reflex pentru a elimina ce se secreta (aduna). Eventual ceaiuri calduce si evitarea aerului rece

simo_blaga

acum 12 ani

Multumesc dr. Otesteanu!
Am fost si la pediatru si ne-a recomandat Fluimucil 2% Pediatric, un sirop foarte bun, pe care "pacientul" l-a asimilat foarte bine.
Oricum l-am tratat si cu ceaiuri si cu vitamina C pe cale naturala (portocale, kiwi, pomelo)...dar acest fluimucil se pare ca i-a prins foarte bine.