Tuse iritativa baietel 4,5 ani

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de ElGreco cu 12 ani in urma.

De vreo o luna, in urma unei viroze vindecate, tuseste uscat, persistent -la 1-2 minute, tuse ce seamana cu un tic sau iti da senzatia ca are un corp strain in gat. Nu are febra, stare p***a sau alte simptome. Cand doarme nu are nicio problema. Am fost si la pediatru si la ORL si am incercat diverse tratamente-antialergice, antitusive. Nicio imbunatatire....Exudatele faringian si nazal au iesit negative. Aceste simtome le-a avut timp de 3-4 luni si in iarna trecuta,dupa ce s-a vindecat varicela, dar acestea au disparut foarte greu, dupa un tratament facut de medicul ORL-ist cu un nebulizator(inhalator). Ma ingrijoreaza foarte mult aceasta tuse care este foarte deranjanta si pentru copi si pentru cei din jur. MA POATE AJUTA CINEVAA CU VRE-UN SFAT?

Raspunsuri (19)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Daca in adevar nu are nici o alta simptomatologie,iar medicii Pediatru si ORL l-au consultat , cred ca este o tuse iritativa sau o alergie la ceva din camera( praf ,aer supraincalzit ,animal de casa) Daca persista faceti si o radiografie pulmonara . Protejati-l fat de aerul rece Sanatate

ElGreco

acum 12 ani

La recomandarea medicului de familie, i-am efectuat toate analizele care sunt in parametrii, cu exceptia monocitelor - usor crescute si testului candida bucalo-faringain care a iesit pozitiv. Ac***a in vedere noile informatii, ce considerati ca s-ar impune? Multumesc.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Sa-l vada din nou medicul pediatru caci daca in adevar este vorba de o ciuperca orofaringiana, aceasta poate provoca o tuse iritativa. In caz afirmativ exista solutie pentru stomatita albicans la farmacie. cu care se pensuleaza zona inspecial dupa mese.

De nevindecat

acum 12 ani

Aceste probleme sunt absolut de nevindecat cu medicamente chimice si des boala este aparuta de abai dupa utilizarea lor. Va pierdeti doar timpul si riscati si agraveara simptomelor daca incercati sa vindecati asa ceva cu antibiotice si alte p***ai. Daca doriti o sansa de vindecare trebuie sa mergeti la un medic homeopate foarte bun. Insa acesti medici sunt putini si trebuie sa stiti unde sa mergeti.
Daca imi lasati aici orasul unde locuiti va pot spune ce medic homeopat bun se afla in apropiere.

koka

acum 12 ani

asta vroiam sa stiu daca intradevar un medic homeopat poate ajuta

ooaannaa

acum 11 ani

Buna ziua.Sunt din husi,judetul vaslui.cunoasteti un medic homeopat bun in aceasta zona?

Corina

acum 9 ani

BUna ziua,

Ne intereseaza si pe noi un medic bun homeopat. Noi Suntem din Suceava. Ne puteti recomanda pe cineva?

MV

acum 12 ani

Am trecut si noi prin asta cu fetita. Tusea este de la candida, facut de la tratamentul cu antibiotic. Am scapat cu Macmiror tablete, zdrobite intr-o lingurita cu suc/apa, daca copilul nu a mai inghitit pastile. Nu sunt amare ca alte produse din aceeasi gama si la aceeasi varsta de 4-5 ani, noua pediatrul ne-a recomandat o jumatate de pastiluta dimineata si seara, timp de 10 zile. O sa va convingeti de ceea ce spun in timp pentru ca este aproape sigur ca va aparea din nou dupa un eventual tratament antibiotic in viitor. Sanatate!

Traian

acum 11 ani

A verificat cineva eventualitatea infestarii cu paraziti? Ne chinuim cu aceleasi simptome, plus la trei-patru zile febra 38.

stoian

acum 11 ani

Buna.Si noi avem o fetita de 4,5 luni care in urma unei banale raceli,a ramas cu o tuse iritanta,seaca-productiva care o agita.Ca tratament i-am administrat conform retetei prescrise de medicul de familie urmatoarele:klacid,rinathiol si romergan,dar tusea inca persista si este modificata in reducerea cantitatii de expetoratie,avem nevoie de sfaturi.Dorim raspuns si va multumim.

bogdan

acum 10 ani

eu am fost cu piticu la ORL si mi-a spus ca important e sa fie spalat in nas cu apa de sare si mi-a dat si cevade inhalat , ma feresc sa dau tratamentul deoarece la uni copii poate sa le faca rau .

Mergeti la ORL-ist

multa sanatate

magda

acum 10 ani

VREAU UN HOMEOPAT BUN PENTRU ACEEASI SITUATIE CU TUSE IRITATIVA IN BUCURESTI

Ana

acum 9 ani

In T imisoara ce medic imi recomandati ? pentru o fetita de 3 ani

Dr. Emil Otesteanu

acum 9 ani

In Timisoara puteti contacta pe D+na dr Anca Malai medic pediatru ) bfost cadru universitar la Pediatrie Consulta la Clinica particulara pe strada Independentei in Timisoara. Recomandarea o face Dr. Emil Otesteanu la cererea d''vs

mimi

acum 8 ani

Ati incercat pt candida orofaringiana gargara cu apa si bicarbonat? Eu am auzit ca ajuta.

MembruMobileApp1511729045

acum 6 ani

Buna, aceiasi problema am si eu cu băiețelul de 3 si 7 luni.Tusea persista de 1 luna , tusea si la 2 secunde uneori , la orizontală nu se manifesta.Am incercat toate tratamentele posibile ,dar fara rezultat. medic pediatru, orelist,alergolog, pneumolog, radiografie si analize Nimic si nimic.Nu găsim sursa tuse iritative din gat.
Voi cum i.ati venit de hac?

Elena

acum un an

Buna seara! Oare ce soluție ati gasit pentru a scapa de aceasta tuse? Ne confruntam si noi cu aceeași problema.

Oana

acum 11 luni

Ati rezolvat ?! Aceeasi problema o am si eu cu fetita mea de 7 anisori.,

Oana

acum 4 luni

Buna seara! Aceeasi problema o avem si noi cu fetita de 7 ani. Tuseste de o luna si jumatate incontinuu. Va rog sa imi spuneti cu ce ati scapat