tuse groasa

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de izaburty cu 10 ani in urma.

Buna seara. Copilul meu , 4 ani si jumatate, a inceput de 2 zile sa tuseasca sec,doar atat, Doctorul mi-a recomandat sa-i dau eurespal 5mlx2 si nurofen 5 mlx3. De azi a inceput sa tuseasca gros, uneori da sa raguseasca cateva secunde apoi isi revine. Acum doctorul a spus sa-i dau humex si nurofen in continuare.Amigdalitele nu le are marite sau rosii. In seara aceasta i-a ajuns febra pana la 37.6(in fundulet), dar i-a scazut fara sa-i dau nimic. Credeti ca este bun tratamentul, sa continui asa??

Raspunsuri (1)

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Buna seara. Continuati tratamentul, monitorizati temperatura si administrati copilului lichide (ceai, apa plata, sucuri naturale). Este bine ca maine sa fie consultat de catre medic pentru a se aprecia evolutia. Multa sanatate.