Tuse copil

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,
Am o fetita de 4 ani si jumatate care tuseste de5 zile; ii administrez un tratament cu sirop de tuse insa tusea este seaca si nu se observa imbunatatiri. Face febra destul de des, uneori 39,5- 39,7 si am tratat-o de fiecare data cu antibiotice diferite. Ce pot sa fac? am mers cu ea numai la medicul de familie, care mi-a prescris siropul pentru tuse si antibiotic pentru febra.
Ce medic ar trebui sa consult?
Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimate Pacient,

Tusea seaca poate avea numeroase cauze de la neurologice( tuse spastica), alergice, infectioase, etc.
Tratamentul se poate prescrie doar in urma unor investigatii si stabilirea unui diagniostic exact.
Este necesar consultul la medicul specialist pediatru , ORL, neurolog si in ultima instanta alergolog.
Fara consult sau doagnostic prealabil nu va pot oferi detalii despre boala fetitei dumneavoastra.
Multa sanatate!

elena593114434

acum 14 ani

ar fi bine sa consultati un medic pneumolog pediatru si sa faceti o radiografie pulmonara pentru inceput, ulterior restul investigatiilor medicale vor decurge functie de consultul pneumologului.

LUMINITA

acum 10 ani

Am un baiat de 4 ani si din ianuarie raceste si tuseste ,am fost la medicul pediatru si mi-a dat antibiotic augumentin si sirop de tuse dar dupa doua zile de la terminarea tratamentului cu antibiotic revine din nou tusea este o tue uscatadin piept si tot asa o tin de doua luni el merge si la gradinita si am vazut ca atunci cind il duc ii reapare tusea. Va rog sa-mi spuneti si mie ce investigatii trebuie facute.Pt tuse i-am dat Robitusin,am luat de la farmacie un suc din ridichie neagra cu mieresi de la plafar un sirop Bronho fort.Va multumesc.