titlu intrebare

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de popoie cu 13 ani in urma.

copilul meu are trei ani jumate si are probleme cu amigdalitele de unde apar si alte complicatii cum ar fi polipi ingrosati,dureri de urechi si crize de laringospasm. as vrea un sfat medical

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 13 ani

De fiecare data când copilul prezintă simptomele specifice amigdalitei trebuie să vă prezentaţi la medicul de familie sau la un pediatru. Dupa consult, medicul va decide în funcţie de gravitatea situaţiei consultul de specialitate al medicului ORL-ist
Amigdalita uşoara trece în general de la sine in decurs de 5-7 zile. În general se recomandă consumul adecvat de lichide pentru a nu se deshidrata şi totodata pentru a spăla continuu gâtul astfel încât infecţia să nu ia amploare prin formarea unei cruste mucoase. Se vor administra copilului antipiretice (medicamente care scad febra) si antibiotice dupa caz ( se vor preleva secreţii pentru a se vedea cu ce sunt infectate amigdalele şi totodata pentru efectuarea antibiogramei).
În cazul recidivelor frecvente, a obstrucţiei importante a căilor aeriene sau în cazul flegmonului amigdalian sau paraamigdalian (complicaţii ale amigdalitelor) se va interveni chirurgical prin efectuarea amigdalitectomiei.

popoie

acum 12 ani

multumesc pt raspuns. am consultat un orl-ist si mai ales dupa mai multe vizite chiar fara nici un rezultat pt ca copilul este prea mic pt interventie. i-a dat med.pt.cresterea imunitatii 10 zile pe luna timp de 3 luni. oricum continuam cu antibiotice,cortizon si inhalatii de aerosol.

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Gabi

acum 13 ani

Incercati medicina cuantica. Detalii pe www.gabrielahripcaru.mycali.biz. Multa sanatate.