temperatura camerei copii

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de tuculet cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Am si eu o intrebare:am inteles ca la copii temperatura camerei trebuie sa fie in jur de 18-20 grade.Am o fetita de 2 ani si am temperatura camerei cca.25-35 grade iar o data a fost si 45.V-as intreba ce se poate intampla in acest caz?Ce complicatii pot aparea?Si cum imi pot convinge jumatatea ca nu e bine asa cald pentru copil.Rog ajutor din partea oricui in special al medicilor.Va multumesc.

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Pot apărea: transpiraţii, uscarea mucoaselor şi o variaţie mare de temperatură faţă de exterior în momentul ieşirii în aer liber (care va favoriza şi va creşte riscul apariţiei răcelilor)

Raluca Elena

acum 12 ani

Buna ziua! Si eu aveam inainte in camera temperaturi de 25-27 de grade. datorita variatiei de temperatura copilul meu de 2 luni de zile a racit.Tusea si avea nasul infundat. Dupa un tratament cu antibiotice, vazand ca nu ii mai trece, am renuntat la ele si am trecut pe homeopate. tusea i-a trecut si nici nasul nu ii mai curge. Acum are aprox 3 luni, dar tot mai aud un harait in gat. Dr a zis ca e posibil sa aiba polipi si mi-a recomandat un tratament homeopat-calcarea iodata!...As vrea sa mai aud totusi si alte pareri. Multumesc mult...

O Mamica

acum 10 ani

O temperatura comoda pt.copii este de 20°~22°orice temperatura mai mare peste 25°dezvolta uscarea mucoasei si declansarea mucozitatiilor,care la urma se pot produce nenumarate infectii respiratorii.Nici nu vreau sa ma gandesc la temperatura de45° nenumarate aboli grave se produc DIN causa temperaturii foarte ridicate.copii au ne voie de umidificator un camera sau haine umede intinse. pt caile respiratorii sau Lampa de apa sa rata e bun.multa sanatate.

Prorociuc Georgeta Cristina

acum 10 ani

Sunt educatoare la Grădiniţa cu P.P. nr 48 din Timişoara. Avem încălzire centrală de la Colterm. La geamul clasei am un termometru care în sezonul rece îmi arată 30 - 32 grade. Aceeaşi căldură sufocantă este în toată grădiniţa.De multe ori copiilor din grădiniţă le este rău de la căldură astfel încât unii chiar vomită. Mi-am montat un robinet la caloriferul din clasa mea ca să pot opri din când în când căldura. În grădiniţă există viroze de care nu mai scăpăm. Copii sunt mucoşi mai ales cei din grupele mici. Aceste mucozităţi se trag fie pe plămâni şi fac brinşită, fie la urechi şi fac otită. În fiecare an avem scarlatină şi varicelă. Directoarea grădiniţei mi-a interzis să mai închid caloriferul, spunând că eu sunt de vină că se îmbolnăvesc copiii. Vreau să ştiu care este temperatura normală, reglementată de Sanepid(sau cine dă aceste norme) şi ce pot să fac?