streptococcus pneumoniae

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de stela-stela cu 12 ani in urma.

buna ziua de curand am fost internata cu fetita mea de 5 ani jumate la spityal dupa ce in exudatul nazal ia fiost descoperit streptococcus pneumoniae, a primit tratament cu ceftazidim 2g/zi, 7 zile si aerosoli cu fluimucil, , , , , dupa o sapt am plecat acasa, iar la 3 zile dupa externare ne-am intors la spital cu febra mare si tuse, , , , , , unde a fost diagnosticata cu pneumonie hiliobazala dreapta datorita streptococcus pneumoniae, , , , , , imunograma a fost in limite normale nu a necesitat administrarea de IG IV ci numai tratament antibiotic cu ciprinol 270mg/zi iv 10 zile si aerosoli cu flixotide si fluimucil..intrebarea mea este daca a scapat de pneumococ sau nu scapa de el niciodata?????????la varsta de 2 ani a fost vaccinata cu 2 doze de prevenal.va rog raspuns urgent.multumesc

Raspunsuri (5)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Este necesara o noua recoltare si insamantarea exudatului + antibiograma si pe aceste rezultate vi se poate raspunde la intrebarea d-vs.

stela-stela

acum 12 ani

pai au iesit negativa inca de la terminarea primului tratament

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

In aceasta situatie,insemneaza ca prin tratamentul antibiotic, streptococul pneumoniae afost distrus si nu mai este in organism. O noua imbolnavire poate avea loc numai in cazul ca fetita ia microbul din alta parte .Deci evitati locurile aglomerate si contactul cu alti copii sau adulti bolnavi.

stela-stela

acum 12 ani

primA data dpa ce a facut 7 zile de antibiotic a iesit negativ pneumococul.........si la a doua internasre doc a spus ca pneumonia se datoreaza infectiei care a ramas de la pneumococ,,,,,,,,,eu vreau sa stiu daca se distruge de tot din corp chiar daca exudatele sunt negative

stela-stela

acum 12 ani

da multumesc............vreo 3 sapt nu o sa o mai duc la gradi