streptococ in nas

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de iustina_simona cu 12 ani in urma.

Buna ziua! fetita noastra de 3 ani a fost diagnosticata cu streptococ in urma recoltarii unui extrudat nazal. doctorita ne-a recomandat baneocin unguent sau fasigin . asta dupa ce reusim sa o tratam de o raceala urata care dureaza de ceva timp. acum am inceput sa ii dam antibiotic klacid, mucosolvan, si nurofen ca mai face si un pic de febra. Ii curge nasul foarte des secretii mai mult lichide si tuseste. dupa ce nu o sa ii mai curga nasul ar trebui sa incepem cu un tratament pentru streptococ ce imi puteti recomanda........? multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Discutati cu medicul pentru a va recomanda aerosoli cu dexametazona pentru secretiile nazale.Sunt foarte eficienti. In ceea ce priveste prezenta streptococcului, tratamentul pe care il urmeaza in prezent se adreseaza si acestui germen. Dupa terminarea tratamentul va sugerez sa consultati acelasi medic pentru o reevaluare a starii generale a copilului.