Stiti ceva despre acest vaccin?

Afectiuni respiratorii la copii Virusul sincitial respirator

Postata de Dorotea158964 cu 14 ani in urma.

Bebelusul meu a fost diagnosticat cu virusul Vsr care afecteaza plamanii, caile respiratorii. Pediatrul mi-a recomandat un vaccin Synagis, dar mie imi este cam teama sa-l folosesc. Stiti ceva de el?

Raspunsuri (3)

mikmok

acum 14 ani

Ai nascut copilul prematur? Din cate stiu, daca copilul prezinta o tuse groaznica si a fost diagnositicat cu virusul VSR i se administreaza acest vaccin Synagis.Si cu atat mai mult, daca ai fost la pediatru cu el si ti-a recomandat acest vaccin eu zic ca este bine sa-l faci. Multa sanatate!!!!

omnia

acum 14 ani

Buna,

Synagis este singurul medicament aprobat de FDA pentru a proteja plamanii copiilor de formele severe de VRS (virusul sincitial respirator).
Doza de antibiotic pe care o contine un vaccin este suficienta pentru a proteja plamanii copilului timp de 28-30 zile. De aceea, in sezonul de VRS este important sa existe un plan de vaccinare; producatorii vaccinului sustin ca omiterea sau administrarea cu intarziere a unei doze cresc sensibilitatea copilului in fata virusului.
Rolul vaccinului este de a preveni infectia cu RVS sau de a ajuta organismul copiilor nascuti cu afectiuni pulmonare sau cardiace sa lupte cu virusul si sa nu dezvolte forme mai severe.

Asadar, urmeaza indicatiile medicului. Este un medicament aprobat, deci poti sa ai toata increderea.

Multa sanatate!

beraru anamaria

acum 13 ani

Buna ziua.am nascut o fetita prematur si i s-a administrat synagis la nastere.Doresc sa stiu cat timp protejeaza organismul de virusi?Ea are acum 2 ani.Trebuie sa il mai faca dupa un anume timp?