sforaitul la copii

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de daduta cu 14 ani in urma.

am o fetita de 3 anisori si de ceva vreme sforaie noapte de noapte aproape in orice pozitie de somn , nu a suferit de nici o boala legata de plamani sau alte simptone , va rog daca a mai trecut cineva prin asa ceva .............un sfat

Raspunsuri (8)

mister

acum 14 ani

sa nu fie ceva de domeniul ORL-polipi -faceti un control. eu am doi baieti care au aceasta problema si dupa operatia de polipi.

IOANA

acum 14 ani

SI CE ATI FACUT CACI SI EU SUNT IN ACEASI SITUATIE?

mikmok

acum 14 ani

Incercati sa mergeti cu fetita la pediatru sa va dea o trimitere la spital, s-ar parea ca are amigdalele mari ori are polipi. Sanatate multa!

Sheila

acum 14 ani

Sforaitul la copii poate fi o manifestare alergica. Daca in primul an de viata al copilului s-a fumat in casa riscul copiilor este de 2 ori mai mare de a sforai.
Copii cu astm mai sunt predispusi.
Se pare ca ar fi si o trasatura de familie

Ariadna

acum 14 ani

Atentie la polipi.. Oricum nu prea ai ce face fiindca daca ii scoti pot creste la loc.. mai mari...
Eu sforai din copilarie si vad ca fiica mea are si ea tendinta asta. Si cum sa zic, "sforait zdravan".
Singura problema este predispozitia la sinuzite si dureri in gat (datorate respiratiei deficitare ce trebuie preintampinata.. )

elena593114434

acum 14 ani

Sforaitul se poate datora: unei afectiuni din sfera ORL (polipi, infectie, etc) sau unei afectiuni numite sindrom de apnee in somn, care poate sa apara si la copii mici si care neceista investigatii diferite si ar fi bine sa va adresati medicului pediatru pentru acest simptom.

olgulet

acum 14 ani

ducetio la salina cel putin 7 zile

giella05

acum 14 ani

am patit la fel cu fetita mea cam pe cind avea 4 ani si s-a dovedit a fi laringita ,chiar in stare severa a trebuit sa stau in spital cu ea in perfuzii asa ca trebuie consultat un doctor urgent!!!!