Se poate face tratament cu aerosoli pt pneumonie acuta de natura bacteriana??

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de Magda cu 10 luni in urma.

Buna ziua,
Am fost diagnosticata cu bronșită azmatiforna de natura bacteriana de către medicul de familie și mi s a dat tratament cu ventolin spray si biclar 500mg. Problema e ca nu am făcut febra deloc dar am o eruptie pe piele in zona trunchiului (pete roșii fara lichid) dureri in piept și de cap, transpirație excesiva, iar ieri mi a fost foarte rău cu stări de voma și atac de panica. E posibil sa fi evoluat deja in pneumonie? Eu aud ceva zgomot la respirație mai mult de lichid bolborosind si nu siflu/sneezing. De obicei la bronșită o data pe an, fac tratament cu inhalatii cu ventolin si ceva pe baza de cortizon. As putea sa încep sa fac inhalatiile?
Mulțumesc anticipat pt răspuns!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua!

In cazul unei pneumonii acute bacteriene, tratamentul principal consta in administrarea de antibiotice, conform recomandarilor medicului. Aerosolii cu Ventolin sunt utilizati mai des in tratamentul astmului bronsic, insa pot avea si un rol adjuvant in cazul bronsitelor asociate cu tuse si dificultate la respiratie.
In ceea ce priveste simptomele pe care le mentionati, cum ar fi eruptia pe piele, durerile in piept si de cap, transpiratia excesiva, varsaturile si atacurile de panica, acestea nu sunt specifice unei pneumonii, ci pot fi determinate de mai multe cauze. Pentru a evalua corect situatia si a primi un tratament adecvat, este important sa consultati medicul, care va poate efectua un examen fizic si evalua starea dumneavoastra de sanatate in ansamblu. El va putea sa va indrume corespunzator si sa ajusteze tratamentul in functie de nevoile dumneavoastra specifice.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Pneumonii/prevenirea-si-tratarea-pneumoniei_17442