rosu in gat

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de crina monica169008 cu 12 ani in urma.

multumesc ptr raspuns,(laringo traheita acuta)dar acum la ora 10 lam culcat si a inceput sa imi tuseasca ,iam pus o perna ca sa nu mai tuseasca asa de rau.daca a inceput din seara asta cu tusea ,va face de fiecare data cand il culc ,ce tuse e asta,?am mai patit cu el ,asa sa pun perna sastea mai sus sa nu mai tuseasca asa rau.ce expectorant sa i dau?

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Dacă tusea este cu expectoraţie se poate administra sirop de tuse (ex: Eurespal, Ketof, Bronhexim, Erdomed, sirop de muguri de pin, sirop de patlagină). Dacă tusea este seacă nu este necesară administrarea de expectorante (tusea seacă se tratează cu medicamente care au rolul de a inhiba centrul tusei, iar tusea productivă cu medicamente care fluidifică secreţiile şi ajută copilul să expectoreze). Ar fi recomandat consultul unui medic pediatru care poate prescrie un medicament adecvat de tuse în urma unui control al copilului

MembruMobileApp1481148003

acum 7 ani

Eu folosesc pentru tuse siropul ***. Este un expectorant excelent si se poate folosi si pentru copii maimici pentru ca este pe baza de exctract de plante.