rinita alergica

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de davalina cu 13 ani in urma.

Baietelul meu de aproape trei ani a fost diagnosticat acum 3 saptamani cu rinita alergica.Doctorul i-a prescris Nasonex si Aerius, precum si Zinat....avea si rosu in gat. Parea ca s-a vindecat dar de vreo 4 zile are din nou nasul infundat, fornait, pare ca sunt multe secretii dar nu iese nimic atunci cand sufla nasul. Aceleasi simptome ca data trecuta. De asemenea, sforaie foarte tare, doarme cu gurita deschisa iar acum nici ziua pare ca nu mai poate respira pe nas dat fiind faptul ca sta tot timpul cu gurita deschisa iar din cand in cand ii ies din nas mucisori sub forma de dopuri mari si tari.Ce se intampla ? Nu a fost corespunzator tratamentul?
Pana acum a fost un copil sanatos ce nu a racit prea des...iar in toamna anului trecut a facut acelasi tratament cu nosonex si aerius si s-a simtit foarte bine nu a mai sforait si nici nas infundat sau cu secretii....

Raspunsuri (5)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Daca aveti posibilitatea ,procurati-va un bilet de tratament la una din statiunile Slanicul Moldovei sau Praid pentru o cura de aerosoli in salina . Se poate rezerva loc si telefonic direct la Statiune. Sanatate !

Medic Epuran

acum 13 ani

Nu se poate pune problema unui tratament necorespunzător. Rinita alergică este o afecţiune cronică care se poate acutiza oricând astfel încât tratamentul trebuie continuat cel puţin în perioadele cu risc de agravare (primăvara, toamna).

miri

acum 11 ani

pt davalina.buna ..sufar si eu de sinuzita cronica sau mai bine zis am suferit rau d tot cu dureri d cap si ameteli..nu sforaiam..sunt in italia si am auzit multe tratamente...acelrasi le-am luat si eu 2 ani la rand cu pauza..dar si ulei cu vitamina A de la farmacie pt ca acest tratament usuca mucoasa si provoaca iritatii ale naslui .Pentru copii cel mai indica e AEROSOL cumpara aparatul ca merita..sunt si cu tub aspirator pt copii pt mucisori. Eu am facut si cateva injectii pt spondiloza in ceafa..Mergi cu bebe la un doctor bun si zii sa ii curete caile respiratorii( e un tub cu un ac gros care il introduce in nas si nu doare dincontra gadila si ii aspira tot ).am tarziu sfatul dar acum am intrat pe acest site..sper ca bebe tau sa fie bine ..

Reli

acum 8 ani

Luați. I spray cu apa de mare este și pt adulți și pt copii pulverizați în fiecare nara de cinci sase ori în 24 de ore cu precădere seara și dimineața

Iulia Diana

acum 8 ani

Si eu am alergie la praf, polen, par de animale si nu numai, insa de ceva timp am gasit un nou remediu natural de la Hay Max. Imi place foarte mult pentru ca este sub forma de crema si trebuie doar sa ma dau cu ea la nas si in jurul ochilor ca sa nu mai lacrimez. L-am gasit pe site-ul: https://www.longeviv.ro/hay-max