rezultate analiza

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de roberta66 cu 10 ani in urma.

buna ..as dorii daca se poate sa imi scrieti care este cauza la analizele fetitei de 7 ani? HEMOLEUCOGRAMA COMPLETA?
LEUCOCITE : 11, 28
VOLUM MEDIU ERITROCITAR: 90 fl
HEMOGLOBINA ERITROCITARA MEDIE :29 pg
VOLUM MEDIU TROMBOCITAR: 7, 4 fl
NEUTROFILE%: 77, 60%
LIMFOCITE% :12, 60 %
MONOCITE% :8, 40 %
VSH: 11 mm
VSH la 2 ore :21 mm
ASLO :NEGATIV
PROTEINA C REACTIVA :POZITIV
ANALIZA DE URINA COMPLETA
SEDIMENT:celule epiteliale rare si cristale de oxalat de calciu 8-10 leucocite/ camp.1-2 hematii/camp
As dorii daca se poate sa imi scrieti din ce cauza au iesit rezultatele acestea si daca trebuie sa ma ingrijorez???ce poate avea fetita mea ??alte simptome sunt: nas infundat( de o luna) ,tusa (de o luna),dureri articulatii,nu are pofta de mancare,transpira mult mai ales noaptea..Tratament cu antibiotic a avut acum de o luna si acuma are rosu in gat si credeti ca analizele au iesit din cauza asta mai rele????.astept raspuns si va multumesc anticipat !!!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Cresterea leucocitelor si prezenta proteinei C reactive sugereaza un proces infectios/ inflamator.
Este recomandat sa consultati medicul pediatru si sa efectuati un exudat faringian, o radiografie pulmonara ,etc.