Respiratie usor dificila

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de calin2000 cu 8 ani in urma.

Buna ziua! Ma numesc Calin, am 15 ani si sunt din Iasi. La inceputul clasei a noua(anul acesta) m-am apucat de fumat. Am continuat sa fumez timp de vreo 3-4 luni si m-am oprit pentru ca mi-am dat seama ca nu este bine ceea ce fac. Problema este ca de pe la mijlocul lunii martie am momente in care respir foarte greu si simt ca aerul nu ajunge in plamani. Sunt o fire panicoasa si ma sperii foarte repede si cred ca de asta agravez situatia. Alte simptome nu mai am: nu ma dor plamanii, nu ma doare capul, nu ametesc, etc. Care ar fi problema? Fumatul, sau trebuie sa fac niste investigatii? Va multumesc anticipat.

UPDATE: Am fost la psiholog si mi-a spus ca am hipocondrie. Problema e ca acum simt ca nu respir bine de la abdomen. In partea superioara simt putin umflat si uneori cand apas ma doare putin dar imi da drumul la respirat. Alte simptome nu prezint. Poate fi aceasta tot de la mental?

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 8 ani

Poti depasi aceasta stare ( daca ai vointa ) : Incepe un sport ( inot baschet sau handbal ) pentru a avea si alte preocupari, inafara de procesul de invatamant , deoarece sportul conduce la un echilibru intre functiile organismului: Esti inca sub influenta trecerii peste perioada de pubertate,spre adolescenta plina de responsabilitati ; Episodul cu fumatul trebuie sa-l consideri ca un vis urat peste care ai trecut cu brio : Felicitari, inseamna ca ai vointa ! Cu rabdare si perseverenta iti vei regasi echilibrul din copilarie !

vali

acum 8 ani

felicitari ca te/ai lasat de fumat. nu trebuie sa te panichezi. esti tinar cu putin sport sigur vei sari peste asta.bafta