respiratie greoaie si secretie in gurita

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de membru229558 cu 8 ani in urma.

sa traiti domnule doctor.va relatez cateva aspecte ale momentului.....de trei ani incercam sa ramana insarcinata.in sfarsit a ramas in octombrie 2014.am efectuat analize in primul trimestru de sarcina.analizele mamicii- in regula.triplu test -in regula .morfologie -in parametri normali.control periodic din 3 in 3 sapt. totul a fost ok.a nascut la 39 de saptamani prin cezariana neac***a contractii.cand au scos copilul doctorii s au speriat .m au chemat la copil si intradevar arata ''ciudat'' putin.dupa cateva zile de stat la incubator au inceput sa efectueze investigatii.pana in prezent avem analize la .:radiografii oase totale- totul in regula. radiografii organe interne si inima-totul in regula.examen neurologic-totul in regula.analize cromozomiale-fara modificari.precizez ca in fisa copilului avem numai :suspiciune achondroplazie.suspiciune artrogripoza.suspiciune sindrom neurologic hiperton tranformat in hipoton.in acest moment copilul este la patut la terapie intensiva dupa 18 zile de stat la incubator.mananca gavaj 55 ml si cand si cand i se da o masa la biberon.zice ca oboseste la biberon.mananca lapte de la mamica.domnule doctor vineri facem o 4 saptamani de cand s a nascut si suntem disperati ca nu stim ce are copilul.se vad manutele putin intoarse de la cot catre interior si palmele stranse .articulatii vizibil rigide.asta am spus din tot ce vedem noi.va multumim anticipat si cerem ajutorul dumneavoastra .mentionez ca ne a rugat sa gasim sa facem transfer in alta parte . suntem internati la terapie intensiva la spitalul clinic judetean nr 1 .va multumim din suflet. .

Raspunsuri (9)

Dr. Emil Otesteanu

acum 8 ani

Buna ziua ,( tatalui nou nascutului la termen , acum in varsta de 4 saptamani ) :
Relatarea d-vs ( istoricul si investigatiile facute,precum si aspectul bebelui ) pledeaza , in adevar ,pentru un diagnostic greu de acceptat pentru familie ,"Artrogrioza congenitala multipla " si nu Acondroplazie ( care cuprinde copiii pitici)!
Artrogripoza congenitala multipla este un sindrom observat la nastere prezentand contracturi musculare si redori - anchiloza articulara si absenta pliurilor pielii ; deasemeni pierderea tonusului muscular si a mobilitatii articulatiilor intepenite- blocate,datorita modificarilor structurii fibrelor musculare ; evolutia poate fi pana la atrofie . Trebuie inceputa cat mai precoce recuperarea prin chinetoterapie ; deci transfer intr-o unitate spitaliceasca cu profil de Pediatrie ,unde sa aiba sub supraveghere pe langa o alimentatie corecta( pe cat posibil lapte matern ) ,cresterea si desvoltarea , dar si o sectie Clinica de Chirurgie si ortopedie pediatrica,cea care poate initia acest program terapeutic .Daca sunteti din Timisoara ,
V-as propune Clinica de Chirurgie si Ortopedie din cadrul Spitalului Clinic de Urgenta prof . Dr. L Turcanu ,condusa de prof Dr. E. Boia
Cu sanatate ,
Dr. E .otesteanu

membru229558

acum 8 ani

multumesc mult domnule doctor,acum am primit aprobare transfer la marie curie la bucuresti la domnul doctor stanciu adrian.

Dr. Emil Otesteanu

acum 8 ani

Felicitari ! Aceasta este calea de urmat deoarece Spitalele Clinice Universitare au conditiile necesare,precum si posibilitati de colaborare interdisciplinara , incluzand , pe langa pediatrie si Chirurgie-Ortopedie si neuropsihiatrie; Tratamentul recuperator va fi de lunga durata si in functie de gradul de p***anteresare al sistemului neuro-endocrin !
Sanatate !

membru229558

acum 8 ani

multumim...o sa va tin la curent,multa sanatate si d voastra,

3iIaYHkLK47n

acum 8 ani

I was so confused about what to buy, but this makes it undbestandaelr.

HjjwnLDr1ZgA

acum 8 ani

I hav;&n#39et heard of the Green Bag. I will look it up. The fat level seems low to me, but your dogs obviously do very well with it. However, we know GSP's are a tough crowd.....

zYlwj4kdVdL

acum 8 ani

Hi Ant, what an opener, and such a great ending. I feel prgilieved to be in the post somewhat. Anyway, I have now added you to Google Reader and look forward to your f*ture posts. Take care. http://bksksbk.com [url=http://wawskxf.com]wawskxf[/url] [link=http://jadqlefeayg.com]jadqlefeayg[/link]

WIl1ZyGkMQ0

acum 8 ani

obrigado pelo referencial musical que indica , às sempre suscitam o desejo de procurar em casa ou pedir aos amigos ou tentar o mercado. Renoiheccdo! E viva a música!

1aw5nQsnjU

acum 8 ani

bisa du;#3x82&0ntuh yg comment di atas, kak “Camhoed celalu di hati eaa” pernah ke ujung genteng naik motor ampe pantat bengkak. yaaa mgk karena usia lanjut sih jadinya dia kapok naik motor ke UG pastikan kondisi motor bagus dan bensin full tank coz jalanannya kurang bagus dan jumlah spbu terbatas. http://zpzikbnt.com [url=http://nvbzkd.com]nvbzkd[/url] [link=http://lyjilq.com]lyjilq[/link]