Respiratie grea

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de calin2000 cu 9 ani in urma.

Buna ziua! Ma numesc Calin, am 15 ani si sunt din Iasi. La inceputul clasei a noua(anul acesta) m-am apucat de fumat. Am continuat sa fumez timp de vreo 3-4 luni si m-am oprit pentru ca mi-am dat seama ca nu este bine ceea ce fac. Problema este ca de pe la mijlocul lunii martie am momente in care respir foarte greu si simt ca aerul nu ajunge in plamani. Sunt o fire panicoasa si ma sperii foarte repede si cred ca de asta agravez situatia. Alte simptome nu mai am: nu ma dor plamanii, nu ma doare capul, nu ametesc, etc. Care ar fi problema? Fumatul, sau trebuie sa fac niste investigatii? Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (6)

calin2000

acum 9 ani

Tin sa precizes ca am trecut si prin astenia de primavara si aceasta stare mi-o induc si mental. Am facut un fel de frica, virgula, ca nu mai pot sa respir si cand stau sa ma gandesc la ea imi vin aceste stari in care chiar nu pot sa respir.

Dr. Cranta Ali

acum 9 ani

Puteti face un control la pneumologie.

Sari

acum 9 ani

Cauta sa faci si un consult psihologic, caci blocajele de baza pornesc de la mental.Poti cumpara si un ulei de masaj, si unge zona plamanilor, sa se detensioneze toata zona, sau ceva exercitii de relaxare, yoga, te-ar ajuta sa te echilibrezi.Felicitari ca te-ai lasat de fumat.Esti o persoana puternica.
Incearca sa faci si un sport asiatic, caci acestea te ajuta sa iti controlezi foarte bine mentalul.

Dr. Emil Otesteanu

acum 9 ani

Fumatul , in adevar dauneaza grav sanatatii ; La incepatori simptomele ca cefaleea , ameteli, halena fetida ( respiratia urat mirositoare), tuse de iritatie,par suportabile,dar pe parcurs se cronicizeaza -se complica se insotesc de "dependenta "de acest viciu.alte complicatii si scurtarea vietii ; este foarte bine ca ai renuntat; un consult la medicul de familie ar fi necesar deoarece abia ai trecut de perioada pubertara; pana atunci nu intra in panica.

calin2000

acum 9 ani

Multumesc pentru timpul acordat raspunderii la intrebarea mea. Va voi urma sfaturile bine intentionate!

Stefan Adrian

acum 3 ani

Ai scapat de acele stari?