respiratie dificila

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de danny61 cu 9 ani in urma.

am facut o radiografie pt. ca aveam respiratie dificila. pe rezultat scrie " desen peribronhovascular accentuat perihilar accentuat" . ce inseamna asta ? multumesc mult!

Raspunsuri (5)

danny61

acum 9 ani

" Desen peribronho-vascular accentuat perihilar bilateral " , scuze...

Dr. Emil Otesteanu

acum 9 ani

Desenul peribroncho-vascular,apare la examinarea radiologica a copilului care a avut sau are o bronsita simpla sau chiar o rino-faringo-bronsita repetata si apare ca o reactie a tesuturilor limfo-ganglionare si vasculare in cadrul acestor afectiuni ; In cazul de fata nu este o problema , discutati si cu medicul care v-a recomandat acest examen radiologic ( ac***a la baza atat istoricul starii de sanatate cat si examenul ascultatoric pulmonar .

danny61

acum 9 ani

multumesc pt. amabilitate.va doresc o zi placuta!

Dr. Emil Otesteanu

acum 9 ani

Nu sunt motive de ingrijorare ; discutati si cu medicul care a recomandat examinare radiologica

alexa

acum 8 ani

buna ziua am si eu o intrebare de ce cate o data simt ca ma sufoc nu am aier si am un nod in gat si la stomac tot timpul gandesc prost mie frica sa ma duc si la servici mentionez ca miam facut toate analizele si pulmonar tiroida dar nu mia gasit nim va rog ajutatima cu un sfat va multumesc