radiografie pulmonară

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de adinaa.ceaus cu 8 ani in urma.

Am făcut o radiografie pulmonara si mi-au dat urmatorul diagnostic " accentuare a interstitiului pulmonar perihilar bilateral; - cord normal" iar medicul mi-a prescris 10 zile tratament cu antibiotice Zinat si pansament gastric Omeprazol. Credeti ca e bine ceea cr mi-a dat? mai exista si altceva care ma poate ajuta in situatia mea!

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 8 ani

Medicul care v-a recomandat un examen radiologic pulmonar , s-a bazat pe rezultatul examenului clinic coroborat cu simptomele clinice : febra , tuse , probabil si respiratie ingreunata ( dispnee ) ; daca aceasta a fost situatia , tratamentul este corect, caci imaginea radiologica arata unele modificari ale parenchimului pulmonar in zona perihilara ( probabil o Bronsita acuta difuza sau o pneumonie interstitiala ; Evolutia bolii o apreciaza atat medicul cat in special pacientul,dupa 5-7 zile de tratament.