raceala

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de alina-luntraru cu 9 ani in urma.

Buna ziua. am o fetita de 8 luni si a racit are nasul infundat si tuseste ffoarte tare. am fost la medicul de fam si mia dat sa ii dau IBALGIN SI EURESPAL. dar nu i-a trecut a inceput sa ii curga secretii nazale galbui spre verde si are un fel de tuse productiva cred.
As dori sa imi dati un sfat..Multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Tamara Marcovici

acum 9 ani

Buna ziua.
Tratamentul cu Eurespal si Ibalgin sa-l continuati. Doza de Eurespal trebuie sa fie 1-2 ml/kg/zi, distribuita in 3 administrari. De ex. daca sugarul are 10 kg se pot administra 3x5 ml/zi. Pentru secretiile nazale va recomand instilatii nazale cu ser fiziologic si apoi aspirarea secretiilor. Eficienta este si administrarea inhalatorie (aerosoli) a serului fiziologic, cate 2,5 ml la interval de 8 ore. In aerosoli se poate administra si ACC. Discutati cu medicul de familie cu privire la conduita terapeutica. Multa sanatate!