raceala???

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de biju23 cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Fetita mea are 5 luni jumate. Avem o mica problema, sper ca mica. In nasuc i se fac muculeti, dar nu curg, ci raman incat ii scot cu betisor, insa mi se pare ca se aude un harait. Nu stiu daca e racita sau e de la saliva, saliveaza mult. Programare la medic am reusit sa-i fac de abia la inceputul lui martie, dar pana atunci mai este si mi teama sa nu aiba ceva la plamani. Nu a facut febra, dar stranuta si tuseste, dar foarte rar. Ce sa fac? Multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Raluca Gheban

acum 10 ani

Medicul de familie este obligat sa consulte copilul, ca sa nu mai spun ca sa se deplaseze la domiciliul copilului, tinand cont de varsta acestuia.Sfatul meu este sa va prezentati la el sau sa ii solicitati consultul la docmiciliu pana cand ajungeti la programarea facuta in martie. Administrati-i ser fiziologic/apa de mare (sterimar, marimer) in nasuc si extrageti secretiile nazale cu o pompita speciala, nu le lasati sa stagneze. Nu asteptati sa faca febra pentru a va prezenta la medic.Evolutia virozelor la copilul mic este imprevizibila.Va doresc sanatate dv si copilului!

biju23

acum 10 ani

Din pacate medicul meu de familie nu este atat de binevoitor. Nici macar cand mergem la vaccin nu sta la discutii, insa am zis sa nu-l schimb acum in timpul vaccinurilor.De venit acasa in nici un caz, iar eu sincer nu as duce-o la cabinetul dansei pt ca e la policlinica si mi teama in sezonul acesta sa nu ma trezesc ca ia ceva. Va rog spuneti-mi este grav???? Asa ea este vioaie ca intotdeauna.Multumesc.