raceala prelungita la bebe de 4 luni

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de oanaP29 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,

Am un bebelus de 4 luni care este racit de 1 saptamana. a avut cateva zile temperatura putin peste 38 si i-am administrat paracetamol supozitoare la indicatia medicului de familie. acum are temperatura sub 38 dar are in continuare mucisori. ii scot cu aspiratorul dupa ce ii pun picaturi saline dar degeaba, se formeaza din nou. ce remediu as mai putea utiliza?

Raspunsuri (2)

Marcovici Tamara

acum 10 ani

Buna ziua. Este important aspectul secretiilor nazale: seros, mucos sau purulent. Pentru secretii mucoase/seroase puteti administra ser fiziologic in aerosoli si apoi sa aspirati secretiile. La recomandarea medicului de familie, se poate administra sub forma de aerosoli si mucolitic (acetilcisteina).

paracetamol

acum 10 ani

Din pacate doctorii nu raspund pt. greselile facute si acestea sunt facute zilnic si in numar mare.
Doctorii nici nu au timp sa mai afle daca medicamentele care le dau de ani de zile au fost depistate
ca fiinf foarte periculoase sau interzise in alte tari.

Paracetamolul este unul din aceste medicamente periculoase, mai ales in forma de supozitor !
Daca introduceti in google "paracetamol periculos" ve-ti da de multe informatii pe care doctorii nu au imp sa le citeasca.

Credti ca sangelui si organelor copilului ii pasa daca medicamentul toxic este dat cu sau fara avizul unui medic ?