raceala la copii 3 ani

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de nicoletacostan cu 13 ani in urma.

Ce trebuie administrat unui copil de 3 ani (17 kg) in cazul unui nas infundat, nu face febra decat mai tuseste din cand in cand (tuse productiva, expectoranta).
Multumesc!

Raspunsuri (7)

Medic Epuran

acum 13 ani

Se pot folosi picături decongestionante pentru nas, o bună hidratare şi siropuri expectorante pentru tuse, eventual un antibiotic dacă secreţiile sunt purulente.

olimpia petronela

acum 12 ani

nui trece de tusa nustiu ce sa dau

mihaela

acum 12 ani

copilul meu (3 ani) nui mai trece gatu ii dau tratamente se face bn si la 1/2 saptamani iar ma confrunt cu aceeasi problema tuseste ii curge nasu a facut si temperatur iam facut si analizele au iesit toate bune plamani exudat sange urina..ii dau sirop de tuse de la naturiste iam f aerosol iam dat antibiotice siropuri pt imunitate . Are doar 3 saptamani de cand am terminat tratamentu si azi a facut temperatura ..aceeasi poveste. Sunt disperata tin sa mentionez ca de 4 luni de zile suntem asa va multumesc si poate imi rasp

inga

acum 12 ani

Daca frecventeaza gradinita e un lucru firesc,ca asa des se inbolnaveste.....dar daca sta acasa si asa ceva se intimpla adresativa urgent la medici,cum imunolog,vedeti poate ii dau asa reactii medicamentele si e vorba de alergie.da este si asa ceva ce provoaca tuse....Si noi ne chinuim deja de vreo trei luni fix asa o saptamina bine una...urita....bafta.....

mihoc georgeana

acum 8 ani

baetelu meu are 3ani e racit are o flegma in pept ce sirop imi recomandati

MembruMobileApp1481148003

acum 7 ani

Din siropurile pentru tuse de care a mentionat dl doctor iti pot spune ca e foarte bun ***, mai poti sa folosesti si picaturi *** pentru inhalatii care apropo ajuta foarte bine pentru decongestionarea nasucului. Sanatate!

AlexaLup

acum 7 ani

Pentru raceli eu fac inhalatii cu picaturi ***. Ajuta bine atit pentru tuse cit si pentru febra si nasuc infundat.