Puroi in gat

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de Mari`Vio cu 9 ani in urma.

Buna seara! De 1 an de zile ma confrunt cu vesnicul puroi in gat.Am 24 de ani si de primavara anului trecut simt cum imi apar niste pete albe in gat.Am fost la diversi doctori care evident ca mi-au dat antibiotic,iar dupa maxim 1 luna imi reaparea.Am luat augmentin,amoxiklav si de mai multe ori zinnat.Acum de 1 luna il am in gat cam non-stop,am luat antibiotic,dezinfectante,am facut gargara cu musetel,mi-am dat cu albastru de metil in gat,pe moment trece,dar in cateva zile in reaparare.Mi-am facut un exudat si nu mi-a iesit nimic(adica streptococ,stafilococ si fungi).Nu mai am dureri in gat ,doar nasul putin infundat si uneori ma simt febrila. Mentionez ca nu am de gand sa-mi scot amigdalele.Vreun sfat??????!!!

Raspunsuri (2)

Dr. Cranta Ali

acum 9 ani

Buna ziua. Este necesar sa opriti antibioticele si sa efectuati exudate faringiene si nazale si raclaj lingual, de mai multe ori, pana la identificarea germenului care da afectiunea. Mergeti la un medic ORL-ist pentru a va urmari si trata. De asemenea, sa va informeze despre consecintele pe acre le poate avea aceasta amigdalita purulenta. Poate este necesara internarea si tratament antibiotic injectabil. +

Mari`Vio

acum 9 ani

Imi puteti recomanda un medic bun ORL-ist in Timisoara?