Prednison

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de mihaela60121657 cu 12 ani in urma.

Am o fetita de 2 ani si 10 luni. Am fost cu ea la pediatru, fiindca de 2 luni tuseste incontinuu. A consultat-o si mi-a spus ca a avut o pneumonie virala, adica nu asa grava, dar inca are un focar de infectie si mi-a prescris niste medicamente.
Printre aceste medicamente, se afla si Prednison pe care nu reusesc sub nici o forma sa i-l dau, fiind foarte rau la gust. Am incercat sa i-l dau in cartofi piure cu peste, fiind o mancare care-i place. Efectiv s-a inecat. A doua zi am incercat sa i-l dau in supa. Am pus o pastila in toata supa, sperand ca nu se va simti, ca si cand daca i-as pune intr-o lingura. Ei bine, a schimbat total gustul supei. SI acum nu mai vrea sa auda de supa, indiferent ca pun sau nu pastila in ea.
As vrea sa stiu daca vi s-a prescris acest medicament pentru copii, cum i l-ati dat. Ca eu nu stiu cum sa fac. Trebuie dat in mancare, fiind foarte tare, asa mi-a spus doctorita. Si as vrea sa i-l dau, ca in afara de asta, mi-a prescris si Cedax si Humex, deci cred totusi ca Prednisonul si-ar face cel mai bine efectul.
Va multumesc.

Raspunsuri (12)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

daca copilul nu tolereaza prednisonul pastile, adresati-va medicului pentru aerosoli cu dexametazona sau hemisuccinat de hidrocortizon. cred ca vor fi mai usor suportate de copil. si vor avea un efect la fel de bun.

mihaela60121657

acum 12 ani

multumesc ca mi-ati raspuns. sa mai iau legatura cu doctorul, adica trebuie neaparat, sau pot sa merg la farmacie sa cumpar ce ati spus dvs?

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

daca aveti aparat de aerosoli, puteti sa faceti tratamentul acasa. daca nu, trebuie sa mergeti la un sectie/policlinica/cabinet de pediatrie sau ORL.

mihaela60121657

acum 12 ani

aaa, deci e ceva aparat. n-am stiut. o s=o sun pe doctorita, ca ma gandesc ca daca mi-a dat Prednisonul, mi l-a dat cu un motiv. sa-i spun sa-mi dea un inlocuitor. multumesc

mihaela60121657

acum 12 ani

as vrea sa stiu daca nu este vreun sirop care sa fie ca prednison. nu conteaza ca e rau la gust, un sirop il dau mai usor decat o pastila. doctorii vad ca nu raspund la telefon decat in timpul programului lor de lucru.

demde70

acum 11 ani

Buna ziua am o fetita de 4 ani 7 luni este racita dr ia pus diagnosticu LARINGOTRAHEITA mi-a dat tratament aerosol cu ser si ser efedrinat, clarite, ibalgin si prednison.Oare ii trece si fara antibiotic ?Este bun tratamentu??Se poate face aerosol si cu antibiotic? va multumesc astep un raspuns

Cristina

acum 12 ani

Eu am reusit sa-i dau prednison baietelului astfel: am zdrobit pastiluta in lingura, am pus putina apa si am amestecat, apoi am tras serul asfel obtinut cu seringa de la Nurofen. L-am bagat repede in gurita de nici nu a apucat sa simta mare lucru dupa care i-am dat miere sau suc de citrice.
Multa sanatate!

mihaela60121657

acum 12 ani

buna idee. si eu ma gandeam ca cu seringa sigur as reusi sa o fac,dar credeam ca e neaparat sa fie cu mancare. o sa incerc, multumesc foarte mult de idee. eventual as putea sa-l amestec cu alt sirop, asa nu prea simte gustul.

Ioana t

acum 11 ani

Da e bine asa

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa renuntati la prednison la copil de 2 ani cu o simpla pneumonie virala! Eventual, daca nu merge bine fara cortizon, varianta cu aerosoli cu hemisuccinat sau dexametazona este mult mai fericita.

Mirela Grigore

acum 10 ani

Am o fetita de 2ani si 3luni are o tuse productiva de aprox.2luni am fost cu ea la alergolog care nu a consultato de loc dar dupa spusele mele despre fetita ia dat prednison sai dauu2cp/zi timp de 5zile,singuler ,keto,aerius vreau sa stiu dak ii dau sau nu tratam tuseste doar dimineata de max4,5ori va multumesc

Georgiana

acum 8 ani

Am un baiat de 7 ani si raceste f des.medicul nea prescris prednison 4 pastilute pe zi dim timp de 5 zile pt a reduce inflamatia polipilor.nu iam dat niciodata si nu stiu ce sa fac.cine a mai folosit va rog sa scrieti o parere.multumesc