Poate fi ceva atat de grav sau este doar o raceal mai severa ?????

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de AnaMaria723 cu 11 ani in urma.

Bunasera am 13 ani si in urma cu cu 2-3 luni am pufait tigari 2 pe zi dar nu in fiecare zi (da stiu a fost o mare p***ae pe care acum o regret enorm , dar de cand a inceput primul simptom adica sa ma doara urechile nu m-am mai atins de ele ) la ceva timp a aparur durerea de gat ...am fost la orl-ist inainte de sarbatori si mi-a dat antibiotic ...dupa antibiotic m-am simtit mai bine (nu ma mai dureau urechile ..doar aveam o mica jena in gat ) ...dupa asta toate bune am petrecut craciunul si revelionul bine dar de aprox 1-2 simptomele au revenit si s-au inrautatit :ma doare spatele in zona plamanilor ..nu tusesc nu am probleme cand inghit alimentele ..dar simt ca si cum ceva ar fi blocat in gat ca un nod ...mi s-au umflat sub mandibula ganglionii (sunt mobili si cand ii ating durerosi ) de cateva zile mi-a a[parut febra acum sunt foarte putin ragusita iar gura si gatul sunt uscate ..... ieri am fost la alt orl-ist care sa uitat la mine in gat in nas si in urechi .. a zis ca la urechi nu am nimic ca la nas nu e nimic (desi aseara cand imi suflam nasul am observat ca din nara stanga a iesit putin sange )iar cand s-a uitat in gat nu a vazut nimic a zis ca nici macar nu sunt rosie in gat dar a zis ca amigdalele sunt " gaurite " (nush cum vine asta) si ca pe acolo se strang resturi de mancare si ca pot sa faca puroi si deaia s-ar putea sa imi iasa un miros urat din gura ...alte simptome pe care le am sunt durerea de ceafa .....acum vreau sa va intreb daca poate fi cancer la gat ( si daca durerea de spate poate sa insemne ca sa extins la plamani ? ) .....maine am vb cu parintii sa mergem la niste analize de sange (daca doamne fereste am cancer acest lucru se poate vedea la o simpla analiza de sange ? ) ...multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Dr. Cranta Ali

acum 11 ani

Ma bucur ca ai vorbit cu parinti dar cel mai bine este sa mergeti la medicul de familie si sa iei trimitere catre un medic pediatru. la pediatrie ti se vor face analize si investigati. Nu ai cum sa sti tu ce investigatii sia nalize ai nevoie. Cancerul nu se vede in sange.

gigica

acum 10 ani

facsexcufetemici