POATE FI CANCER LA GAT??VA ROG DORESC RASPUNS DACA SE POATE DE LA UN MEDIC

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de GICA BASCA cu 10 ani in urma.

Buna ziua.am 16 ani si in urma cu aproape 2 saptamani obisnuiam sa pufai cate 2 tigari la 2-3 zile.de aproape o saptamana mi-au aparut urmatoarele simntome: am ragusit dabea mai vorbesc dimineata ma doare umpic in gat si la urma ini trece de la sine da tot ragusit raman si cateodata mai ma si ustura.CE IMI RECOMANDATI POSIBIL SA FAC CANCER???

Raspunsuri (4)

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Buna seara. Perioada in care sustineti ca ati fumat este mult prea scurta pentru a dezvolta o patologie maligna laringiana. faringiana, etc. Consider ca este vorba despre o laringita si trebuie sa va adresati unui medic ORL-ist. Evitati fumatul si bauturile reci, consumati ceai cald si incercati gargara cu apa cu sare. Sanatate!

GICA BASCA

acum 10 ani

deci riscuri la cancer mai sunt?

Dr.Sorin Bodescu

acum 10 ani

Nu mai fuma pentru a evita viitoare neplaceri ce pot sa apara dupa perioade lungi de fumat! (inclusiv tumori maligne la plamani,gat,etc.). De asemenea fumatul determina cresterea Tensiunii Arteriale in timp.
Efectele fumatului asupra sistemul respirator:
- iritatia traheei si a laringelui;
- reduce functionarea plamanilor si cauzeaza insuficienta respiratorie datorita umflarii si limitarii areajului plamanilor;
- cauzeaza mucozitate excesiva in pasajele plamanilor;
- incapacitatea plamanilor de a curata si elimina substantele otravitoare se transforma in iritatii ale plamanilor.

Sorin1996

acum 10 ani

Va rog frumos sa ma ajutai si pe mine am 17 ani si de 2 ani fumez , mai putin vara iar de cateva saptamani in partea dreapta a gatului (larigelor) mi s-a umflat iar apoi a urmat o raceala , raceala a trecut dar acea inflamatie , umflatura nu a trecut e posibil sa fie cancer laringian ?

Va multumesc!!