Pneumonie interstitiala copil

Afectiuni respiratorii la copii Pneumopatie interstitiala Pneumonia cu Pneumocystis

Postata de AnutzaAndy cu 12 ani in urma.

Buna seara! Am o intrebare la care as dori un raspuns imediat,deoarece sunt putin panicata...
Am o surioara in varsta de 7 ani jumatate,care in urma cu aproximativ 2 saptamani a fost diagnosticata cu pneumonie interstitiala.Fata a fost internata in spital 3 zile si dupa externare a urmat tratamentul cu aerosoli pe care il facuse si in spital.Cu toate acestea, din ce observ eu, inca nu i-a trecut,desi am fost saptamana trecuta cu ea la doctor si acesta a zis ca este bine,ca ii trece.tusea ii este in continuare seaca,mucisorii galbeni si o data la doua zile acuza dureri de cap.Asa ca asta-seara am decis sa ii aplic cateva leacuri babesti si dupa ce i-am facut un dus cald, am bagat-o sa faca "un abur" .In apa am pus esenta de Ylang-Ylang ,musetel si galbenele (flori).Si dupa ce am facut asta, toata familia a sarit cu gura pe mine ca nu e bine,ca o sa ii faca rau copilului,ca o sa i se puna pe plamani.Intrebarea mea este: este posibil ca asa ceva sa se intample?ESTE POSIBIL CA ABURII ACEIA SA II FACA RAU?
Va multumesc anticipat si va doresc o seara cat mai buna!

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Nu se intampla nimic, aerul cald Ii face bine si la caile respiratorii care inca mai expectoreaza odata cu tusea .Evitati inca aerul rece.

AnutzaAndy

acum 12 ani

Va multumesc enorm!!! O zi cat mai buna!

casandra simona

acum 10 ani

vreau sa stiu si eu da ca ma poate ajuta cinva cat de grav este pneumonia la copii

Bogdangreurus

acum un an

Buna seara am fost la medicul de familie misa spus ca am ceva secreti in plamani. Am fost sa fac raza si misa spus ca am pneumonia interstitiala nesfecifica, isuficienta respiratori, am dureri in spate da nu mereu , am fost internat in spital 3 zile la spitalu de interne si doctorul mia spus ca e o racela , dupa 3 zile mia dat tratament acasa misa spus ca nu e ceva grav, nu am probleme cu respirati, nu mai tusesc da am dureri toracice, analizele miau iesit bine, am intrebat doctorul daca mai e nevoie de o raza misa spus ca nu mai e nevoie, dor ca am dureri toracice.