Pentru tuse magareasca cu durere în gat?

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de Utilizator11625699079 cu 2 ani in urma.

Bună seara! De cel puțin 2 ori pe luna fetita de 4.ani face febra ușoară, maxim 38,5°, durere în gat puternica însotita de tuse magareasca. Mereu primește antibiotic puternic. Putem trata și altfel oare afecțiunea asta? Are doar 15.kg copilul și ii distrug stomacul cu atâtea antibiotice. Ce alternative sunt? Ii pot administra sumetrolim? Măcar este mai ușor ca antibiotic... Va mulțumesc din suflet!

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-respiratorii-la-copii/febra-la-copii-semnal-de-alarmai_8847