Nu pot respira

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de CosminX3 cu 9 ani in urma.

Buna seara/ziua.Ma numesc Cosmin si am 16 ani.Recent am facut un atac de panica peste care pot sa spun ca am cam trecut,dar acum 2 saptamani am simtit o durere in piept si faptul ca nu am aer.Am fost la urgenta si mi s-a facut raze la plamani(de 2 ori),echagheu la inima si la cap.Toate bune si frumoase.Acum cam vreo luna mi-am facut analizele si nimic negativ doar ceva pe care medicul de familie nu il intelegea.In urma razelor mi s-a zis ca am depuneri pe trahee si am urmat tratament 5 zile cu ospen +diferite pastile de supt.Tot asa ma simt.Acum dupa 2 saptamanii simt ca aerul tras imi ajunge doar pana in piept si nu intra odata la minut doar nu de fiecare data cand respir.Ma incomodeaza foarte tare lucrul acesta.Tin sa precizez ca am facut 1 an de K1 de performanta si ca am fumat cam 3 ani tigari si de 2 ori Marijuana si odata etnobotanice dupa care si atacul de panica.Am fost la un control la rinichi la stomac fiere si totul este in regula.Dar nu stiu ce sa mai fac cu respiratia si cu aerul .Nu sunt un tip claustrofobic. PS:cand ma calmez parca respir mai usor si daca nu ma gandesc la asta respir mai usor dar nu ca inainte.Adica inainte faceam 2-3 ore de antrenament pe zi numai cardion aproape si acum dupa 2 flotari ma infund=nu pot respira. Va rog sa imi spune-ti ce stiti sau ce as putea sa mai fac..adica raze nu as mai face am facut de 2 ori si nu vreau sa ma radiez de tot Va multumesc,Doamne-Ajuta !

Raspunsuri (2)

Dr. Tamara Marcovici

acum 9 ani

Buna dimineata.
Sunt necesare urmatoarele consulturi de specialitate: ORL, pneumologie, psihologie, +/- cardiologie. In urma acestor evaluari se va stabili ce investigatii mai sunt necesare. Pana se vor efectua toate acestea va recomand un stil de viata sanatos (evitarea fumatului, practicarea cu moderatie a sportului, evitarea suprasolicitarii fizice si psihice, efectuarea de plimbari/excursii in aer liber, evitarea stimulantelor- ciocolata, coca-cola, etc, somn odihnitor, suficient ca durata).Toate cele bune!

Medic.Fares

acum 9 ani

Buna ziua.Un remediu natural care este indicat in aceasta situatie sunt capsulele Confort emotional cu efect antidepresiv, anxiolitic, adaptogen (creşte capacitatea organismului de a se adapta la stres şi suprasolicitări), tonic nervos, calmant, sedativ.Este un remediu compus din plante medicinale pulberi si extracte care nu are efecte adverse la dozele recomandate.Inhalatiile cu Inhalantul Hapciu sunt si ele utile pentru usurarea respiratiei, au efect antibiotic, antiinflamator si expectorant.Un tratament complet si adecvat necesita un consult la un cabinet de fitoterapie.Multa sanatate!