nasuc infundat

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de mama de bebelus cu 12 ani in urma.

Este normal ca un bebelus de 3 luni si jumatate sa aiba mai tot timpul mucisori in nas chiar si in urma curatarii acestora cu aspiratorul nazal?

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Daca mucosa arborelui respitor si a a celei nazofaringiene este inflamata ( infectii chiar benigne ) aceasta reactioneaza prin aceste secretii sau nas infundat. Deci trebuie consultat de catre medic.

Elena

acum 12 ani

Draga mamicuta,cu aceleasi probleme ma confrunt si eu,(bebelusul meu are 3 luni si 10 zile) ma gandeam ca e din cauza aerului uscat din camera!! As vrea sa stiu cum se mai simte copilasul tau? Ai fost cu el la medic? Ce ti-a spus! multumesc si sanatate!!!!

mama de bebelus

acum 12 ani

Draga Elena, mi s-a spus ca poate fi de la aerul uscat din camera.Eu am insistat cu ser fiziologic si respiram bine.Ne mai infundam cateodata.Eu mai folosesc Pivalone dupa ce-i curat nasucul.Folosesc si batista bebelusului.Sunt tare multumita.Ma minunez ce poate iesi din nasucul unui bebelus.Multa sanatate!

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Pana primiti un alt raspuns, puteti folosi picaturi cu ser fiziologic efedrinat ( de la farmacie )